Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Zlato
Prodej zlata v Austrálii prudce stoupl

Investory děsí možnost ekonomického zpomalení, jež by mohlo následovat po slabých globálních výrobních datech a americkém obnovení nátlaku na Evropu v oblasti cel. „Do centra pozornosti se nyní dostává obchodní konflikt USA–Evropská unie, který vytlačil čínsko-americké obchodní spory,“ uvedla Margaret Yanová, analytička společnosti CMC Markets.

Meziroční cena zlata v červnu vzrostla téměř o osm procent a zaznamenala nejlepší měsíční výkonnost za tři roky. Foto: iStock

Spojené státy v pondělí zvýšily tlak na Evropu v dlouhodobém sporu o nevyváženosti celních sazeb. Zatím bylo v dubnu oznámeno navýšení cel na dovoz z EU o 21 miliard dolarů, nyní o další čtyři miliardy dolarů, mimo jiné i kvůli dotacím pro výrobce letadel Airbus. 

Mezitím se červnová výrobní aktivita v Evropě a Asii snížila a růst výroby ve Spojených státech rovněž ochladl. „Slabá data investorům připomněla riziko recese a i to je součástí obav, jež zvyšují zájem o bezpečná útočiště,“ dodala Yanová.

Nárůst ceny zlata byl přibržděn silným dolarem, který se pohybuje poblíž své historicky nejvyšší hodnoty. Důvodem je dohoda mezi Spojenými státy a Čínou o pokračování rozhovorů s cílem vyřešit jejich obchodní vztahy, uvedl web Money Control.

„Zlato se může vrátit na 1401 dolarů za unci,“ tvrdí technický analytik britské agentury Reuters Wang Tao. Po pondělím propadu ceny zlata o 1,8 procenta, což byl největší jednodenní pokles od listopadu 2016, se cena opět zvýšila.

Kvůli zájmu investorů o zlato vzrostly akcie amerického SPDR Gold Trust, největšího světového fondu zlatých derivátů obchodovaného na burze, o 0,78 procenta na ekvivalent 800,2 tuny zlata. Podle zprávy švýcarské rafinerie zlata MKS Pamp byl důvodem vyššího zájmu o zlato právě pokles jeho ceny pod 1400 dolarů za unci.

Australané se také zajišťují

Že není všechno na světě v pořádku dokazuje i vzestup prodeje zlatých výrobků australské mincovny Perth Mint. V červnu vzrostl o 80,3 procenta oproti předchozímu měsíci. Prodej zlatých mincí a ražených cihel v červnu vystoupal na 19 449 uncí (605 kg) z 10 790 uncí (336 kg) v květnu. Meziroční cena zlata v červnu vzrostla téměř o osm procent a zaznamenala nejlepší měsíční výkonnost za tři roky. 

Podle agentury Reuters se zájem o zlato zvýšil v očekávání uvolnění měnové politiky hlavních centrálních bank, nekončící obchodní války mezi USA a Čínou a eskalace napětí na Blízkém východě. Mint Perth rafinuje více než 90 procent nově vytěženého zlata v Austrálii, druhého největšího producenta zlata na světě po Číně.

(rek)