V dobách jako je tato, bývá zlato nejistějším přístavem jistoty. Mnozí experti byli přesvědčeni, že jakmile jeho cena dosáhne hodnoty 1200 amerických dolarů za unci, nastoupí na vzestupnou trajektorii. Místo toho se cena zlata od srpna povaluje kolem této úrovně a k žádnému zvratu nedochází.
„I když nemáme globální finanční krizi, nelze ji jako možnost vyloučit. Je poučné si připomenout, co se stalo se zlatem během poslední velké finanční krize v roce 2008, kdy se cena zlata pohybovala kolem 870 dolarů a do konce roku 2009 vzrostla na 1087 dolarů. Vzestupný trend pokračoval až do roku 2012,“ připomíná deník South China Morning Post vycházející v Hongkongu.
Americké akciové trhy lámou nové rekordy, ale každý rozumný člověk ví, že růst nemůže pokračovat navždy. Naopak, jakmile euforie z daňových škrtů Donalda Trumpa a kopce dobrých zpráv o výnosech zmizí, bude reakce rychlá a téměř jistě přehnaná, míní čínský deník.
„Obecný investiční obraz je docela podivný. Obvykle ceny akcií klesají, když výnosy amerických dluhopisů rostou. V současné době se zvyšují výnosy dluhopisů i ceny akcií. Z toho všeho vyplývá, že existuje větší chuť k riziku, a tedy méně nadšení pro bezpečná útočiště, přestože mnohá z těchto rizik jsou poměrně masivní,“ konstatuje The Morning Post.
Je nepravděpodobné, že obchodní válka mezi USA a Čínou bude pokračovat bez širších důsledků pro globální obchodní systém. Znepokojení evropských vlád, z čínského pohledu bojujících o vlastní přežití, neposkytuje dostatek prostoru pro dlouhodobé plánování, a tak mohou mít krátkodobé stimuly hrozivé následky.
Zlato úctu neztratilo
V současné situaci mají pravdu ti, kdož říkají, že kdo investoval do zlata během posledních šesti měsíců, prodělal. Hodnota investice se totiž snížila. Možná to teď platí, ale není důvod se nad tím vzrušovat. „Změnil se fundament natolik, že zlato již nelze považovat za užitečnou součást vyváženého portfolia v dobách jako je ta dnešní?“ klade si otázku Morning Post.
Zlato vždy dobře funguje, když burzovní trhy selžou. Stalo se to v letech 1980–1982 a opět v roce 1998. Skoro vždy existuje přímá korelace mezi prudkým poklesem cen akcií a nárůstem ceny zlata.
Proto se zlato těší téměř mystické úctě. „Stále bude většina těch, jež trvají na tom, že lesklý kov je jedinou hodnotou, nepodléhající rozmarům vlád ani manipulacím trhů. Stále je dost důvodů, považovat zlato za bezpečné kotviště.“
Stále také existují v investičním cyklu období, kdy zlato nachází své uplatnění. Možná se jedno z nich blíží, protože ostatní aktiva se začínají otřásat a chvět. „A ten okamžik nastane,“ uzavírá deník. Jiná čínská média krach akciových trhů už rovnou přirovnávají k tajfunu Mangkhut. Takovou prý bude mít sílu.
(rek)