Zlato (oz) / USD
1 775,25
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 104,65
0,07 %
EUR / USD
1,12
0,06 %
USD / CZK
23,72
0,06 %
Zlato
Proč mají doktoři zlatou horečku

Právě v době, kdy akciové trhy opět rostou, došlo ke spěšným investicím do fyzického zlata. Společnost Pure Gold Company, obchodník se zlatem v Londýně, zaznamenala za posledních 10 dní nárůst nákupu zlatých cihel a mincí o 987 procent oproti stejnému období minulého roku.

Když peníze mají menší hodnotu nebo roste riziko inflace, je zlato považováno za místo, kam jít. Foto: iStock

„Více než 35 procent těchto investorů jsou zdravotničtí pracovníci. Lékaři se velmi obávají možnosti druhé vlny koronaviru a není pochyb o tom, že by taková vlna postihla finanční trhy na celém světě. Takže přesouvají své úspory do fyzického zlata, a to navzdory důkazům, že začíná oživení,“ konstatoval deník Cyprus Mail.

Lékaři však nejsou jedinými investory, kteří se stěhují do zlata, jež letos už vyneslo tolik, co loni za celý rok. Obchodníci se zlatem zaznamenali nárůst nákupů i ze strany finančních profesionálů, a to o 370 procent. Týká se to investičních bankéřů, účetních a právníků, kteří v posledních 10 dnech investovali do fyzického zlata. 

Také oni se obávají rizik v globální ekonomice, protože se domnívají, že zotavení z krize bude pomalé a bude poznamenáno velkou nezaměstnaností. Finanční odborníci se však také obávají obrovských injekcí likvidity ze strany Evropské centrální banky a Federálního rezervního systému USA s jejich programy nákupu dluhopisů.

Jak dlouhá je dlouhodobost?

Se zvyšováním množství nově natištěných peněz se hodnota dolaru, eura nebo jenu dostává pod tlak. Když peníze mají menší hodnotu nebo roste riziko inflace, je zlato považováno za místo, kam jít. „Dlouhodobě tvrdíme, že zlato je měnou poslední instance, která slouží jako zajištění proti znehodnocení měny, když centrální bankéři jednají tak, jak nyní zažíváme,“ řekl deníku Financial Times Jeffrey Currie, šéf komodit v bance Goldman Sachs.

„Zlato je skladem hodnot a jeho cena má tendenci stoupat, když nastane hospodářský nebo politický neklid. Fyzické zlato bylo vždy považováno za komoditu, kterou uznávají téměř všichni. 

Dlouhodobě však akcie a dluhopisy zlato překonávají. Podle webové aplikace TradingView mají akcie a dluhopisy v průběhu 30 let lepší výkon, ale v posledních 15 let zlato nad akciemi a dluhopisy vítězí,“ píše deník.

V konkrétních číslech se za posledních 30 let cena zlata zvýšila přibližně o 280 procent. Ve stejném období akciový průmyslový index Dow Jones získal 839 procent. Za posledních 15 let se však cena zlata zvedla o 278 procent, zatímco Dow Jones pouze o 173 procent.

„Není divu, že je vždy lákavé se v období zmatků obrátit na zlato. To však na druhé straně znamená ztrácet investiční příležitosti v akciích a dalších aktivech. Investoři se proto musí vždy rozhodnout, zda jít do rizika, nebo si počkat na lepší časy ve zlatém přístavu,“ uzavírá Cyprus Mail.

(rek)