Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč dnes každý kupuje zlato?

Lidé, kteří trvale investují do zlata (v USA označovaní jako gold bugs), jsou obvykle považováni za paranoidní okraj finančního světa, který drží lesklý kov jako zajištění proti katastrofě, o které si vždy myslí, že je blízko. Ale v poslední době se zdá, že zlato přece jen k něčemu je.

Pokud se vakcína neobjeví rychle, pokud centrální banky nepřestanou horečně tisknout peníze a reálné úrokové sazby nezačnou opět růst, je obtížné teď nebýt gold bug. Foto: DesktopNexus.com

Letos je zlato nejvýkonnějším tradičním aktivem na světě. Najednou všichni, od seriózních investorů až po nové obchodníky, mluví o jeho ctnostech. A to není pro svět dobré znamení.

Nedávný průzkum u tisíce lidí zjistil, že každý šestý Američan si v posledních třech měsících koupil zlato nebo jiné drahé kovy a jeden ze čtyř o tom vážně přemýšlel. V populární online investiční platformě Robinhood se počet uživatelů, kteří investovali do dvou největších zlatých fondů od ledna ztrojnásobil, píše deník The New York Times.

„Je lákavé přisoudit zlatu pouze touhu po bezpečném útočišti během pandemie – jakýsi finanční panický reflex, který se uvolní, jakmile krize zmizí. Zlatou mánii také pohání, že lehkomyslné vylévání peněz z centrálních bank a vládní stimulační programy, by mohly spustit inflaci, což je znepokojivější ekonomické znamení.“

Zdá se, že jsme teď všichni gold bugs

„Seriozní investoři v minulosti brali zlato jako aktivum, které z velké části jen tak leží a nedává nic. V mnoha ohledech je zlato jako ropa nebo železná ruda nebo jakákoli jiná komodita, kterou lidé vykopávají ze země. Většina cen komodit roste a klesá v cyklech a časem nezvyšuje svoji hodnotu.

Díky svému obrazu stabilního úložiště hodnoty se zlato sice drželo lépe než ostatní komodity, ale stále to nebyla dynamická investice. V průběhu minulého století se cena zlata očištěná o inflaci zvyšovala v průměru o 1,1 procenta ročně ve srovnání s 6,5 procenta u amerických akcií. I desetiletý americký státní dluhopis přinesl vyšší roční výnosy,“ pokračuje americký deník.

„Zlato zářilo už několikrát. Uprostřed stagflace sedmdesátých let a během této dekády vzrostlo na sedmdesátinásobek a dosáhlo maxima 850 $ na začátku roku 1980. Po globální finanční krizi v roce 2008 opět stouplo a dosáhlo vrcholu nad 1900 $ v roce 2011, ale poté sklouzlo hodně dozadu.

Poté, co v roce 2019 Federální rezervní systém (Fed) signalizoval, že pozastavuje plány na zvyšování úrokových sazeb, se zlato vydalo na další výstup. Z historického hlediska bylo nejlepší vždy, když úrokové sazby klesly pod míru inflace. Vzhledem k tomu, že návratnost dluhopisů upravená o inflaci se mění záporně, investoři se cítí dobře, když vlastní zlato jako úložiště hodnoty, i když nic nevynáší.

Strašidlo inflace a levné zlato

Přesně to se děje v posledních několika měsících. S výnosem dluhopisů Spojených států s téměř nulovým a v Evropě a Japonsku dokonce s negativním ziskem investoři letos vyhnali cenu zlata o víc než 30 procent po zisku téměř 20 procent v loňském roce. V uplynulých týdnech byl tento nárůst ceny způsoben očekáváním, že peníze, které vlády nalévají do svých ekonomik, znovu rozjedou inflaci.

Navíc s oceňováním akcií výrazně nad jejich dlouhodobým průměrem se zlato jeví jako relativně levné. A když centrální banky tisknou na plné pecky, někteří vidí zlato jako stabilní alternativu k dolaru a jiným hlavním měnám.

Aby zlato pokračovalo v růstu, budou muset inflační očekávání stále stoupat. Očekávání vyšší inflace bylo po velkou část posledních čtyř desetiletí prohranou sázkou, ale nyní se šance zdají lepší. Většina států snižuje rekordní úroveň stimulů v době, kdy síly, které udržovaly inflaci pod kontrolou, oslabují. Normálně, pokud se objeví inflace, se centrální banky mohou spoléhat na zvýšení úrokových sazeb, ale představitelé Fedu (centrální banka USA) naznačili, že „o zvyšování sazeb nepřemýšlejí“ a neočekávají, že s nimu budou hýbat před rokem 2022.

To není zdravý tah. Když jsou úrokové sazby tak nízké, peníze jsou prakticky zdarma, což podporuje spekulace s aktivy, které pro společnost nemají hodnotu. Zlato je toho příkladem. Širší riziko spočívá v tom, že tento druh ryze finančních spekulací podkopává ekonomiku tím, že odsává kapitál z průmyslových odvětví, která by jej využila účelněji,“ uzavírá newyorský deník.

Jako investice podle autora nemá zlato žádné ctnosti, jako je inovace a dynamika, má ale mnoho neřestí, kterými opovrhuje. „Dnešní doba není normální. Pokud se vakcína neobjeví rychle, pokud centrální banky nepřestanou horečně tisknout peníze a reálné úrokové sazby nezačnou opět růst, je obtížné teď nebýt gold bug.“

(rek)

 

Další z kategorie Zlato