Zlato (oz) / USD
1 706,93
0,17 %
Zlato (oz) / CZK
42 122,76
0,09 %
EUR / USD
1,10
0,25 %
USD / CZK
24,68
0,26 %
Zlato
Proč by zlato nemohlo stát 2700 dolarů? ptá se boss U.S. Global Investors

Commerzbank předpokládá, že vzestup ceny zlata podpoří snahy centrálních bank, včetně Federálního rezervního systému USA (Fed), o navýšení likvidity. I když se růst ceny zlata tento týden přibrzdil, žlutý kov se po celou dobu držel nad úrovní 1700 dolarů za unci, kam se dostal po sedmi letech.

Zlato bude vypadat velmi přitažlivě, protože jeho držení právě teď nestojí nic. Foto: iStock

„Rozvaha Fedu se během pouhých pěti týdnů zvýšila o dobré dva biliony na 6,4 bilionů. Probíhající nákupy dluhopisů a různé úvěrové operace by mohly v několika příštích měsících dokonce zvýšit rozvahu na 10 bilionů dolarů, což by odpovídalo téměř polovině amerického hrubého domácího produktu. Tato bezprecedentní expanze likvidity by měla i nadále posilovat zlato, protože zlato nelze stejným způsobem reprodukovat,“ uvedl analytik banky Carsten Fritsch.

„Záporné reálné úrokové sazby, levná peněžní zásoba, zvýšená makroekonomická rizika a slábnoucí síla amerického dolaru tvoří benigní pozadí pro investory do zlata. Vidíme útěk do bezpečných investic přitahujících finanční toky do zlata,“ konstatovali analytici bankovní skupiny ANZ na webu televize CNBC.

„Masivní podpora, kterou dostáváme od Fedu, je oporou obecného trendu podpory zlata … Zlato bude vypadat velmi přitažlivě, protože jeho držení právě teď nestojí nic,“ shoduje se Stephen Innes, hlavní tržní stratég společnosti finančních služeb AxiCorp.

„Centrální banky zcela poškozují a ničí finanční systém tím, že tisknou peníze a poskytují úvěry, které v podstatě neexistují. Každý ví, že při vytváření peněz ze vzduchu jsou peníze naprosto bezcenné. Důsledkem je dluhová bublina, kterou nelze nikdy splatit, a bublina aktiv, která je tak falešná, že ani jedno aktivum nestojí za zlomek hodnoty, na kterou je nastavena,“ konstatoval v komentáři šéf firmy Matterhorn Asset Management Egon von Greyer.

Co bude dál se zlatem?

„Akciové trhy rostou kvůli bilionům a bilionům dolarů rozházených z vrtulníků centrálních bankéřů. Centrální bankéři skupiny G20, ministři financí G20, to je kartel jako OPEC,“ prohlásil generální ředitel U.S. Global Investors Frank Holmes pro Kitco News.

Deficit dodávek kovu by podle něj měl v zásadě také poskytovat zlatu „zadní vítr do plachet“.

„Minulý rok se všichni divili, jak může jít palladium z 1000 na 2700 dolarů, a jak jsem už řekl, proč by to zlato nemohlo udělat také? Pro mne je 2700 dolarů za unci docela živá představa. Dovedu si ji snadno vybavit… Uvidíme zlatý pop,“ hýří optimismem často citovaný Holmes pečující o 564 milionů dolarů.

(rek)