Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Zlato
Proč by rok 2019 mohl být hvězdným rokem pro zlato

Zlato za poslední tři měsíce ubralo již polovinu ze své osmiprocentní ztráty v letošním roce. Obavy z ekonomického zpomalení spojené s celní válkou mezi USA a Čínou poslaly akciový trh v USA nejníže za poslední tři měsíce. Všechny tři velké burzovní indexy poklesly v prosinci o víc než deset procent, v pondělí pak o další dvě procenta. Podle Yahoo Finance by příští rok mohl být pro zlato hvězdným rokem.

Volatilita se opakovaně projevuje na trzích obecně. U komodit, akcií i dalších. Pokud bude nestálost pokračovat, přitlačí investory k úprku do bezpečných útočišť, jako je zlato. Foto: istock

„Volatilita se opakovaně projevuje na trzích obecně. U komodit, akcií i dalších. Pokud bude nestálost pokračovat, přitlačí investory k úprku do bezpečných útočišť, jako je zlato,“ řekl americkému serveru Yahoo Finance Chris Louney, komoditní stratég kanadské RBC Capital Markets.

„Pokud se růst USA kvůli vyčerpání potenciálu snížených daní a kvůli obchodním válkám zpomalí, mohou investoři hledat útočiště ve zlatu.

Rychlé zpomalení hospodářského růstu by mohlo vést k tomu, že toky zlata budou odpovídat těm, které jsme zaznamenali během finanční krize v letech 2008–2009,“ míní hlavní stratég trhu marketingové firmy World Gold Council John Reade.

Michail Sprogis, analytik drahých kovů americké banky Goldman Sachs, se domnívá, že v příštím roce budou bezpečné trhy, jako je trh se zlatem, pokračovat v růstu, pokud tedy ekonomika skutečně zpomalí. „Naše býčí (růstové) vyhlídky jsou dány očekáváním vyšší poptávky po zlatu kvůli obavám, že ekonomika Spojených států zpomalí. My jako banka se domníváme, že současný (ekonomický) cyklus má ještě prostor, to však neznamená, že se lidé nebudou víc bát,“ sdělil Yahoo Finance.

Jak dál s úroky?

Investoři dále věnují zvýšenou pozornost úrokovým sazbám. Zatímco se očekává, že centrální banka USA zvýší úrokové sazby, bude skutečný důraz kladen na vystoupení guvernéra Jerome Powella ohledně dalšího postupu v plánovaném zvyšování sazeb.

„Já očekávám tři přírůstky sazeb v příštím roce oproti všeobecnému názoru jednoho až dvou. To však nezabrání tomu, aby se cena zlata nezvyšovala. Vyšší sazby samy o sobě mohou vést ke zvýšení volatility finančních trhů a zpomalení růstu,“ dodal Sprogis.

Dolarový protivítr

Silný dolar bude podle Sprogise i v nadcházejícím roce působit na zlato jako protivítr. „Zlatý trh se stále ještě nevyléčil ze zranění způsobené dolarem. Silný dolar dopadá na zlato tím, že snižuje kupní sílu nedolarových zemí,“ vysvětlil. „Když ale dolar ztrácí hodnotu, investoři se často obracejí na alternativní investice, jako je zlato.“

Navzdory silnému dolaru, si jak Sprogis, tak i Louney myslí, že zlato bude v roce 2019 mít víc prostoru k růstu. Goldman Sachs má ke konci roku 2019 cenový cíl ve výši 1350 dolarů za unci, zatímco RBC tipuje průměrnou cenu 1338 dolarů. Zlato se v pondělí prodávalo nejvíc za 1251,80 dolaru.

(rek)