Zlato (oz) / USD
1 903,58
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
44 067,82
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
23,15
0,00 %
Zlato
Proč by ceny zlata měly zůstat vysoké

Přestože cena zlata v srpnu dosáhla rekordních hodnot přes 2000 USD za unci, fondy se zlatými deriváty obchodované na burze přilákaly nová aktiva již devátý měsíc po sobě, i když tempo se podle nových údajů organizace zlatého průmyslu pro rozvoj trhu, Světové rady pro zlato (WGC), zpomalilo.

V srpnu investoři nakoupili prostřednictvím cenných papírů 39 tun žlutého kovu, což odpovídá hodnotě 2,1 miliardy USD. Foto: iStock

V srpnu investoři nakoupili prostřednictvím cenných papírů 39 tun žlutého kovu, což odpovídá hodnotě 2,1 miliardy USD. I když to znamenalo nejpomalejší měsíční tempo pro rok 2020, globálně se příliv peněz do zlatých fondů zvýšil o 38 % na historické maximum 3824 tun zlata v hodnotě přibližně 241 miliard dolarů. To překonalo dosud největší roční investice z roku 2009 o téměř 50 %.

Poptávka se však v jednotlivých regionech lišila, konstatuje web magazínu Barron´s. Zlaté fondy Severní Ameriky, jako jsou iShares Gold Trust a SPDR Gold Shares měly v srpnu silný boom. Obvykle slabá poptávka v Asii také zaznamenala prudký nárůst hlavně díky novým fondům otevíraným v Číně a Indii.

Na druhou stranu evropské zlaté fondy poprvé od listopadu 2019 zaznamenaly v srpnu odliv investic. Silnější euro, které za poslední čtyři měsíce posílilo vůči americkému dolaru o 9 %, a zlepšení nálady investorů v regionu zřejmě snížilo chuť na zlato.

Přesun poptávky

Celosvětová ekonomická slabost významně poškodila poptávku po zlatých špercích, slitcích a mincích stejně jako v technologickém průmyslu, což v posledních 10 letech představovalo přibližně 86 % poptávky po zlatě. Letos ve druhém čtvrtletí to bylo pouze 32 %. Pokles spotřeby však vyvážila poptávka jak zlatých fondů, tak centrálních bank, tvrdí Barron´s.

„Oznámení Fedu (centrální banka USA) z minulého měsíce naznačilo, že úrokové sazby mohou v blízké budoucnosti zůstat téměř nulové a spolu se zápornými reálnými sazbami ve většině vyspělých zemí se tak rozšiřují dobré podmínky pro držení zlata, protože náklady mohou být pro investory nízké,“ napsal autor zprávy WGC Adam Perlaky. Také posun Fedu k toleranci vyšší inflace by mohl cenu zlata podpořit.

Ocenění akcií, jež dosahuje historických výšin, a mnoho dalších ekonomických a geopolitických ukazatelů, zoobrazuje nejistotu. „Očekáváme, že prostředí s vysokým rizikem a nízkými úroky bude i dál podporovat investiční poptávku po zlatu, zejména v burzovních fondech,“ prognózuje Perlaky, šéf investičního výzkumu WGC.

(rek)