Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč Britové na Heathrow zabavili 104 kg zlata

V rámci mezinárodního vyšetřování drogového kartelu z Jižní Ameriky bylo na londýnském letišti Heathrow zadrženo 104 kilogramů zlata v ceně přibližně pěti milionů dolarů. Zlato bylo na cestě z Kajmanských ostrovů do Švýcarska.

V rámci mezinárodního vyšetřování bylo na londýnském letišti Heathrow zadrženo 104 kilogramů zlata. Foto: mediacentre.heathrow.com

Britská vládní National Crime Agency (NCA) předpokládá, že zlato má původ ve Venezuele, odkud bylo soukromým letadlem převezeno na Kajmanské ostrovy. Britští pohraničníci pak na základě zpravodajských informací poskytnutých NCA zásilku na letišti Heathrow zabavili.

„Jsme přesvědčeni, že zásilka je spojena s drogovými kartely, jež působí v Jižní Americe,“ uvedl Steve McIntyre, šéf pobočky NCA na Heathrow. „Díky spolupráci s partnery doma i v zámoří jsme byli schopni zásilku rychle identifikovat a zastavit její další pohyb.“

„Obchodní model mnoha skupin organizovaného zločinu využívá možnosti přesouvat peníze přes hranice kvůli financování další trestné činnosti. Pokud se nám podaří tyto přesuny zastavit, naruší to fungování zločineckých sítí, zabrání tomu, aby měly z trestné činnosti zisk a zastaví to i další zločinecké reinvestice,“ dodal McIntyre pro americkou televizi CNN.

Ředitel pohraniční stráže na Heathrow Nick Jariwalla doplnil, že zabavení velkého množství peněz nebo zlata zločinecké sítě vždy zasáhne tam, kde to nejvíc pocítí: v jejich kapse. „Byl to docela dobrý úlovek. Ukazuje se, jak účinně Border Force v boji proti organizovanému zločinu spolupracuje s partnery činnými v trestním řízení doma i v zahraničí,“ řekl CNN.

Zabaveno podle práva

Generální ředitelka NCA Lynne Owensová ocenila práci obou složek a uvedla, že úspěšný zásah představuje další krok v úsilí, aby se Spojené království nestalo „průchodištěm nezákonných financí“. „Vynikající práce naší mezinárodní sítě a dalších složek podporovaných Border Force,“ napsala na Twitteru.

I když informace o úspěšné razii v Londýně vyšla na světlo minulý týden, k zátahu došlo už 1. června. Čekalo se však na výsledek soudního slyšení v Uxbridge Magistrates‘ Court v Londýně, kde bylo konstatováno, že zlato může být oficiálně zadrženo na základě zákona o příjmech z trestné činnosti.

Zabavené zlato je tak podle CNN jen součástí mezinárodního boje proti praní špinavých peněz vedeného kajmanskými úřady s podporou NCA.

Občas se zadaří

Pohraničníci a NCA na Heathrow již několik velkých zátahů v souvislosti s mezinárodním drogovým obchodem z Jižní Ameriky provedly. Naposledy v roce 2017 byl bezpečnostní pracovník Heathrow obviněn z pokusu o dovoz kokainu z Jižní Ameriky do Velké Británie v hodnotě přes 600 tisíc dolarů.

Pracovník ochranky, který byl v pracovní neschopnosti, tehdy přijel na letiště v uniformě a setkal se tam na toaletách s drogovým kurýrem z Kolumbie, aby zásilku protáhl kontrolou. Místo toho byl při předávání drog zatčen policií a později odsouzen na 13 let vězení.

(rek)

Další z kategorie Zlato