Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pro někoho pohroma, pro někoho šance

Jedna rána za druhou, píší komoditní analytici o zlatu. Míní tím nejprve prohlášení předsedy americké centrální banky (Fed) Jerome Powella, že v letošním roce se základní úrokové sazby v USA zvednou ještě dvakrát. Druhou ranou byla shoda centrálních bank na fóru Evropské centrální banky (ECB) v Sintře, že úrokové sazby ještě nedosáhly vrcholu a jejich snižování ještě nějakou dobu určitě nepřijde.

Dlouhá léta si Češi kupovali víc zlata než jejich centrální banka. To se letos změnilo. Ilustrační foto: Shutterstock

Podle Jerome Powella „politika Fedu dosud nebyla dostatečně dlouho dostatečně restriktivní“. Prezidentka ECB Christine Lagardeová zase „nevidí dostatek hmatatelných důkazů o tom, že základní inflace, zejména domácí ceny, se stabilizují či klesají“.

Podle analytiků pro zlato úplná pohroma. Z bezpečných investic teď víc vynášejí americké vládní dluhopisy. Robustní americká ekonomika láká k dalším sázkám na výnosné akcie. Dlouhodobý výnos zlata přestal spekulanty zajímat a přesunují peníze do aktiv s rychlejšími zisky.

Z pohledu českých zájemců o koupi zlata je to však požehnání. Od půlky března nebylo zlato tak levné jako dnes. Před rokem stála unce zlata o 1 500 korun víc než teď. Před měsícem bylo dokonce o 2 000 korun dražší.

PSALI JSME: V dubnu investovali Češi do zlata letos nejméně

Přesto je prodaných asi 250 kilogramů zlata v dubnu, což je poslední zveřejněný údaj našeho statistického úřadu, poměrně málo. Naposledy se tak nízké množství zlata prodalo v říjnu 2020.

Češi ve všech dosud zveřejněných anketách a průzkumech vždy hlasovali pro zlato jako nejjistější a nejbezpečnější investici, v reálném životě se tak ale nechovají. I když nadpoloviční většina Čechů považuje zlato i za investici ochraňující před inflací, s rostoucí inflací dovoz zlata do Česka nijak závratně nekulminoval.

Dlouhá léta si Češi kupovali víc zlata než jejich centrální banka – ČNB. To se letos také změnilo. Zatímco měsíční nákupy České národní banky se nyní počítají v tunách, nákupy obyvatelstva jen v desítkách kilogramů.

PSALI JSME: Turecko prodalo dalších 63 tun zlata, zato Česko opět nakupovalo

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato