Zlato (oz) / USD
1 774,24
0,21 %
Zlato (oz) / CZK
38 115,08
0,12 %
EUR / USD
1,21
0,18 %
USD / CZK
21,48
0,32 %
Zlato
Příznivá zpráva pro zájemce o zlato

Cena zlata zůstává už týden uzamčená v rozmezí 1720 až 1740 dolarů za unci. Jak píše v komentáři server FXStreet, zůstává cena fyzického zlata zachycena mezi protichůdnými silami postupně sílícího amerického dolaru a klesajících výnosů vládních dluhopisů USA. Skutečné výnosy (tj. výnos očištěný o inflaci) ale víc korelují s cenami zlata, než by se podle nominálních zisků mohlo zdát.

Skutečné výnosy (tj. výnos očištěný o inflaci) korelují s cenami zlata víc, než by se podle nominálních zisků mohlo zdát. Foto: iStock

Zájem o dluhopisy, který vedl k vyšším výnosům, se však minulý týden zmírnil. „Pokud výnosy dluhopisů budou dál klesat, mělo by se zlato pohybovat výš, a to by mohlo změnit pouze další posilování dolaru. Ale za současného stavu trhu to není jisté, protože trhy kalkulují s množením případů covidu-19 a uzávěrami v Evropě i v dalších klíčových rozvíjejících se ekonomikách. Vliv má i stupňování napětí mezi Západem a Čínou s Ruskem způsobeném dalšími sankcemi,“ uvádí své argumenty FXStreet.

I když se globální výhled zatemnil, v USA je pozitivní nálada. Vývoj vakcín i očkování probíhá stejně dobře jako ekonomické oživení. Centrální banka Fed sice připouští, že k úplnému hospodářskému oživení je ještě dlouhá cesta, ale někteří její představitelé už dokonce hovoří o boomu v letech 2022 a 2023. 

„Příběh optimismu v USA a rostoucího pesimismu v zahraničí, zatím podporoval dolar, a pokud to bude pokračovat, mohlo by to uškodit drahým kovům nebo je alespoň okrást o zisky, které by mohly získat na základě nižších dluhopisových výnosů,“ dodává FXStreet.

Ne, že by většina analytiků předpokládala, že výnosy dluhopisů nějak podstatně poklesnou. Naopak. Bude-li ekonomický optimismus v USA pokračovat, jak většina expertů očekává, výnosy dluhopisů, i když pojedou po hrbolaté cestě, nebudou z dlouhodobého hlediska pro zlato pozitivní. Tedy pro ty, kteří chtějí zlato prodávat. Pro nakupující je to ovšem příznivá zpráva.

(rek)