Zlato (oz) / USD
1 275,46
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
29 150,35
0,12 %
EUR / USD
1,12
0,11 %
USD / CZK
22,85
0,12 %
Zlato
Příznaky krize už příští rok?

Kanaďan Martin Murenbeeld, prezident společnosti Murenbeeld & Co. se domnívá, že zlato prožilo těžký půlrok kvůli síle amerického dolaru, rostoucímu akciovému trhu a růstu reálného výnosu dluhopisů. Navzdory tomu řekl, že nyní není vhodná doba zlato prodávat.

„Zlato bych prodal, jen kdybych byl úplně na dně,“ řekl Martin Murenbeeld serveru Investing News. Foto: iStock

Podle jeho názoru by teď investoři měli zlato naopak držet. „Zlato bych prodal, jen kdybych byl úplně na dně,“ řekl serveru Investing News.

„Pokud jste různorodým investorem, jako jsem já, tak víte, že ostatních 90 nebo 95 procent portfolia vám poroste, pokud zlato klesne, tak určitě vůbec neškodí mít ho jako pojištění, pokud to jde.“

Murenbeeld zlato samozřejmě v portfoliu má, protože se mu líbí ho vlastnit, zvlášť, když jde jeho cena nahoru: „Zlatý trh má cykly, a pokud jste opravdu chytří, mnohem chytřejší než já, dokážete prodávat, když je nahoře a kupovat, když je dole. Já takový nejsem. Mám tendenci udržovat si pozici. Měnit jednu firmu za jinou (v akciích) nebo jít z firem do zlata a poté zase do firem. V podstatě to by měl investor dělat,“ řekl v rozhovoru pro Investing News.

Na zlato se však dívá zejména z dlouhodobého hlediska. „Vím, že kdekdo radí, kup zlato teď, protože zítra bude o 100 dolarů dražší a tak dál – to je všechno skvělé a pokud to tak vyjde, opravdu skvělé. Ale já chci být u zlata dlouhodobým investorem.“

Na otázku, jak bude v roce 2019 vypadat zlato z hlediska nabídky, poptávky a ceny odpovídá: „Fakta naznačují, že těžba se bude stabilizovat, možná se dokonce i trochu zvýší. Takže na straně poptávky, i když se podíváme na čínskou a indickou poptávku, zůstane relativně stabilní. Jestli se v průběhu roku zvýší, nebo sníží o 100 tun není v zásadě kritické.“

Zlato za dva tisíce dolarů?

Co se týče nadhodnoceného dolaru, očekává, že se to vyřeší. „Je možné, že v roce 2019 se americká centrální banka začne více zabývat recesí a možná dokonce zastaví růst úrokových sazeb, jakmile se pravděpodobnost recese objeví.“ Akciové trhy pak podle něj dostanou ještě větší škytavku než minulý týden, což je pro zlato docela pozitivní.

Takže se o tyto tři aspekty zajímá nejvíce a myslí si, že se některé z nich se záhy projeví. „Za touto scénou ale existují další významné faktory, jako je například globální dluhová krize. Neexistuje snadné řešení krize bez nějaké reflace, jak se říká, bez znehodnocení měny,“ poznamenává.

Murenbeeld  je přesvědčen, že východisko z dluhové krize, aniž by došlo k vážné recesi, je prostě téměř nemožné. Časem tak počítá se změkčením měnové a fiskální politiky. Podle něj je tedy velmi pravděpodobné, že za tři nebo čtyři roky zažijeme cenu zlata zhruba kolem dvou tisíc dolarů (za troyskou unci).

(rek)