Zlato (oz) / USD
1 503,39
0,25 %
Zlato (oz) / CZK
34 943,35
0,23 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
23,24
0,01 %
Zlato
Příští rok má stát unce zlata až 1350 dolarů

Cena zlata by se v roce 2019 mohla vrátit na 1350 dolarů za troyskou unci až růst americké ekonomiky překročí svůj zenit. Analytik francouzské Natixis Bernard Dahdah uvedl, že banka je pro komplex drahých kovů optimistická, protože nejistota na finančních trzích v příštím roce zpomalí hospodářský růst.

Rostoucí finanční volatilita a slabší americký dolar cenu zlata podpoří, protože stimulační účinky daňových škrtů začnou v příštím roce mizet a pro americké trhy s cennými papíry bude obtížné udržet si stávající ceny. Foto: iStock

„USA dosáhly téměř plné zaměstnanosti, takže vyhlídky na další růst se začínají snižovat. Zdá se, že tamní ekonomika již dosáhla vrcholu. To bude v příštím roce pro zlato pozitivní,“ řekl Dahdah v rozhovoru.

Francouzská banka pro rok 2019 prorokuje průměrnou cenu zlata na 1275 dolarů za unci, což by znamenalo zisk přes čtyři procenta z dosud běžných cen.

„Rostoucí finanční volatilita a slabší americký dolar cenu zlata podpoří, protože stimulační účinky daňových škrtů začnou v příštím roce mizet a pro americké trhy s cennými papíry bude obtížné udržet si stávající ceny,“ uvedl Dahdah.

Banka zároveň očekává růst obav z toho, jak se stát s letošní daňovou stimulací v příštím roce vyrovná. „Snížení daně bylo krátkodobým stimulačním opatřením, a tak již vidíme, jak se rozpočtové deficity zvyšují. Právě deficit bude v příštím roce velkým břemenem, které zatíží americký dolar,“ dodal analytik.

EU vystřídá USA

V prostředí slabšího hospodářského růstu, rostoucí volatility a rostoucích deficitů bude podle Dahdaha pro americkou Federální rezervní banku obtížné zpřísňovat měnovou politiku příliš agresivně. „I když Federální rezervní banka v příštím roce zvýší sazby, dosáhne na konec cyklu,“ dodal.

V době, kdy bude americká rezervní banka se zdražování peněz končit, ostatní centrální banky, zejména Evropská centrální banka, zřejmě ke zpřísňovacímu cyklu teprve přistoupí. Jen malý rozdíl v měnové politice globálních centrálních bank pak bude pro americký dolar další přítěží, domnívá se francouzský expert.

A v době, kdy bude mít dolar své nejlepší časy za sebou, bude je mít zlato teprve před sebou. Z tohoto předpokladu Dahdah zjevně vychází, a proto se nebojí prognózy, že unce zlata bude o víc než sto dolarů dražší než dnes.

(rek)