Zlato (oz) / USD
1 836,36
1,81 %
Zlato (oz) / CZK
40 798,96
1,87 %
EUR / USD
1,18
0,12 %
USD / CZK
22,22
0,07 %
Zlato
Jak příští prezident ovlivní cenu zlata?

Samozřejmě neexistuje způsob, jak to zjisit jistě. Na sto procent. Americká politika je jen jedním z nesčetných faktorů, které ovlivňují trh se zlatem, a nikdy nevíte, jak se bude vyvíjet. Politika i trh. Existují však důvody se domnívat, že budoucnost zůstane pro žlutý kov optimistická bez ohledu na to, kdo skončí v Oválné pracovně Bílého domu.

Prezidentská politika je jen výkladní skříní. Není irelevantní, ale je to jen vedlejší show. Zásadní jsou akce Fedu. Foto: iStock

„Jedna věc byla ve středu jistá, nebude to drtivé vítězství Bidena, jak mnozí očekávali.“ Podle obchodníka se zlatem Petera Schiffa se nezdálo moc jasnozřivé, když americké akciové trhy v pondělí a úterý před volbami, v očekávání Bidenova vítězství a demokratické kontroly nad oběma komorami Kongresu, posílily. 

„Koneckonců, Biden slíbil vyšší daně z příjmu právnických osob. Víme, že demokraté mají tendenci upřednostňovat přísnější regulace. To se sotva jeví jako ideální scénář pro podniky, a tedy i pro akcie. Zdá se však, že trhy se o skutečnou ekonomikou nijak zvlášť nezajímají. Všechno je to o fiskálních stimulech. A většina lidí věří, že největší stimulační balíček získáme nejrychleji, pokud demokraté ve Washingtonu ovládnou vše.“

Realita je však podle Schiffa taková, že téměř jistě stimuly budou bez ohledu na to, kdo vyhraje. „Tahle ekonomika je postavena na stimulech. Na silách, které zajistí, že čep stimulů zůstane otevřený. Trump již řekl, že chce ještě větší stimulační balíček, než požadovali demokraté. A pokud ti z nějakého důvodu nebudou moci vypracovat povolební stimulační plán, Fed zůstane připraven vložit do ekonomiky další nově natištěné peníze.“

 A tak bez ohledu na červenou, nebo modrou vládu vládu peněžní stimulace porostou. „A to je dobré pro zlato. Ať už stimul pochází od Kongresu, Fedu nebo obou, konečným výsledkem je kvantitativnější uvolňování. To znamená větší inflaci. A inflace je pro zlato lepší než pro akcie.“

Jasná řeč čísel

Z historického hlediska měly strany ovládající Bílý dům na cenu zlata velmi malý vliv. Podle dat Světové rady pro zlato (WGC), která sahají až do roku 1971, byly výnosy zlata během demokratických vlád v průměru 11 % ročně a během republikánských 10 %. Výnosy zlata byly v letech, kdy došlo ke změně vládnoucí strany v Bílém domě vyšší, ale jen okrajově. Když vyhrál vyzyvatel, výnosy zlata dosáhly v průměru 6,5 % ve srovnání s návratností 7,9 %, když zvítězí úřadující prezident.

Statistika WGC rovněž ukazuje, že i když jsou USA velkým trhem, nejsou jediným hnacím motorem poptávky po zlatě. Zlato je globální. USA představují pouze asi 7 % fyzické poptávky po zlatě. Trhu dominují Čína a Indie, přičemž Číňané představují přibližně 26 % poptávky a Indové 22 %. Ale WGC dodává: „Stále existuje velká část poptávky po fyzickém zlatě, která je ovlivněna globální dynamikou i po volbách v USA.“

Volby mají jen okrajový vliv

„Americká politika má samozřejmě zásadní dopad na globální ekonomiku a světové trhy, takže nemůžeme jednoduše ignorovat, co se děje v USA. Výsledek prezidentských voleb však ekonomickou dynamiku významně nezmění.

Trump ani Biden mávnutím kuzelné hůlky nenapraví ekonomickou destrukci způsobenou vládními akcemi v reakci na pandemii. Rány jsou hluboké. Ani jeden z nich nezastaví krach firem s příliš velkými náklady. Ani jeden nevrátí lidem práci. Jediné, co mohou udělat je, půjčit si a utratit peníze, což je dobré pro zlato,“ míní Schiff.

Králem je Fed

„Ani Trump ani Biden nezmění měnovou politiku Federálního rezervního systému (centrální banka, Fed). A Fed slíbil, že v nadcházejících letech udrží úrokové sazby na nule. Bude pokračovat v kvantitativním uvolňování do nekonečna. Ukázalo se, že plánuje ignorovat jakoukoli inflační hrozbu. A z této mimořádné měnové politiky neexistuje žádná výstupní strategie. 

Tiskařské lisy v klasicistní Eccles Building (sídlo Fedu) budou i nadále chrlit dolarové bankovky. Fed tak připravuje půdu pro zásadní kolaps dolaru a Biden ani Trump to nezmění.

Podle mého názoru si právě na Fed musíme dávat pozor. Prezidentská politika je jen výkladní skříní. Není irelevantní, ale je to jen vedlejší show. Zásadní jsou akce Fedu,“ upozorňuje na svém webu Schiff.

(rek)