Zlato (oz) / USD
1 322,80
0,73 %
Zlato (oz) / CZK
30 106,46
0,52 %
EUR / USD
1,13
0,22 %
USD / CZK
22,76
0,21 %
Zlato
Z případu banky PNB je diamantová kauza

Podvody odhalené v indické bance PNB negativně ovlivnily prodej zlatých šperků v zemi. Podle obchodníků došlo k poklesu tržeb o patnáct až dvacet procent, neboť kupující začali být opatrní kvůli obavám o čistotu žlutého kovu.

Podvody odhalené v indické bance PNB negativně ovlivnily prodej zlatých šperků v zemi. Ilustrační foto: iStock

„Ukázalo se totiž, že renomované šperkařství Gitanjali Gems se čtyřmi tisíci obchody po celé Indii prodávalo syntetické diamanty jako originální, což vyvolalo nedůvěru zákazníků, kteří se ptají na kvalitu šperků od této firmy,“ řekl deníku Economic Times Nitin Khandelwal, předseda představenstva celostátní federace obchodníků s diamanty a šperky.

Jeho slova potvrdila i tajemnice indické asociace výrobců šperků Surendra Mehtaová. „Nicméně doufáme, že se situace začne od konce měsíce zlepšovat,“ dodala. „Náš odhad je, že lidé se přesunou od šperků s diamanty na obyčejné zlaté šperky, pokud bude puncování povinné pro všechny klenotníky,“ řekla Mehtaová.

Sanace škod

Mehul Choksi, majitel firmy Gitanjali Gems, je strýcem obchodníka Nirava Modiho, kterého stíhá indická federální policie CBI kvůli podvodům spojených s pandžábskou bankou PNB. A jak vyšetřování a zatýkání vedoucích pracovníků (celkem 19 lidí) PNB a šperkařského giganta Gitanjali a spřízněných firem pokračuje, nabalují se na případ podvodných záruk další a další odhalení včetně již zmíněných podvodů s diamanty a zlatem.

Indický tisk s povděkem kvitoval zjištění agentury pro vyšetřování finanční kriminality ED, že významná část finančních prostředků získaných prostřednictvím záruk na půjčky podvodně ze zahraničních poboček indických bank byla použita na nákup nemovitostí v cizině, konkrétně ve 13 státech včetně Ruska. Lidé, kteří jsou do případu zasvěceni, uvedli, že to pravděpodobně usnadní vyšetřovacím orgánům vymáhání výnosů z trestné činnosti.

Nirav Modi a Mehul Choksi jsou služebně v zahraničí a podle jejich právníků nepřipadá v úvahu, že by se do Indie vrátili. Stovky lidí, kteří pracovali v nyní zapečetěných provozech Gitanjali Gems a dalších firem klenotníka Choksiho stíhaného za podvody v PNB ve výši dvou miliard dolarů, nedostali únorové výplaty a víceméně se ocitli na dlažbě, napsal deník Mumbai Mirror.

(rek)