Zlato (oz) / USD
1 905,25
0,22 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Příběh zlata píše dolar

Neskutečná víra investorů v Ameriku, politiku Donalda Trumpa, americké vládní dluhopisy a americký dolar, stále tlačí cenu zlata dolů. Optimismus zejména na finančních trzích ve zahnal cenu zlata o 19 měsíců zpátky na úroveň ledna loňského roku. A to navzdory tomu, že dolar poněkud oslabil po zprávě, že Čína a Spojené státy si ještě v srpnu sednou za jednací stůl.

Silný dolar a vysoké úrokové sazby v USA, jsou pro cenu zlata rozhodujícími faktory. Foto: iStock

Rekordní propad ceny zlata sice netrval dlouho, protože z 1159,96 dolaru za troyskou unci rychle vyskočilo nad 1177 dolarů, zatímco burzovní opce ještě vyšší cenu 1185 dolarů nezměnily. Jak agentura Reuters připomíná, cena zlata klesla o víc než 10 procent z dubnového maxima nad 1365 dolary za unci. Dolar pak od poloviny února získal kolem osmi procent proti koši ostatních hlavních měn.

„Setkání čínské obchodní delegace s představiteli USA nabízí naději na pokrok při řešení obchodních konfliktů, jež v posledních týdnech vylekaly finanční a komoditní trhy. Politická a ekonomická nejistota pak přiměla investory zvolit za bezpečný přístav americké státní dluhopisy a americkou měnu. Když se totiž dolar zvedne, zdraží zlato držitelům ostatních měn, což potenciálně potlačuje poptávku,“ uvedla Reuters.

Ole Hanson, vedoucí komoditní strategie Saxo Bank si však myslí, že současný cenový vývoj vzácných kovů žádný zvrat nečeká. „Ještě nejsme z lesa venku. Pro razantní zotavení zlata potřebujeme, aby dolar ztratil část své síly. Vysoká rizika pro další růst rozvíjejících se trhů se z měnových tlaků nevytratí okamžitě,“ řekl.

Dolar vládne

Jenže růst úrokových sazeb v USA a vyhlídka na další zvyšování těchto sazeb v letošním a příštím roce dolar posilují. „Vyšší úrokové sazby zvyšují náklady na držení zlata, které nevynáší stabilní úrok a navíc potřebují peníze na uhrazení nákladů za úschovu a pojištění,“ opakuje svoji standardní poučku Reuters.

„Příběh silného dolaru a poměrně vysokých úrokových sazeb v USA, jsou pro cenu zlata rozhodujícími faktory,“ sdělil agentuře analytik INTL FCStone Edward Meir. Zároveň připomněl, že pohyby cen zlata kopírují stříbro, palladium i platina, které rovněž ze svých minim posílily.

(rek)

Další z kategorie Zlato