Zlato (oz) / USD
1 557,13
0,05 %
Zlato (oz) / CZK
35 311,75
0,06 %
EUR / USD
1,11
0,04 %
USD / CZK
22,68
0,12 %
Zlato
Při zatopení dolu na zlato v Zimbabwe zemřelo nejméně 23 horníků

Při zatopení dolu na zlato v Zimbabwe, který po intenzivních deštích zalila voda z protržené hráze, zemřely přes dvě desítky lidí. Informoval o tom dnes zimbabwský deník Herald. Další zimbabwská média hovoří až o 38 pohřešovaných, přičemž podle nich se zatím nedá vyloučit, že záchranáři v podzemí najdou nějaké přeživší.

V dolech pracovali nelegální horníci, kteří se do hledání drahého kovu pouštějí na vlastní nebezpečí, často s žádným nebo nedostatečným vybavením. Foto: Youtube

Neštěstí se v stalo ve zlatých dolech v Battlefields poblíž města Kadoma ve středním Zimbabwe. Voda systém podzemních šachet dvou dolů zatopila krátce před úterní půlnocí. Od té doby se záchranáři pomocí pump snaží z chodeb v hloubce 30 metrů pod zemí vodu dostat ven, zatím se jim to ale nedaří.

V dolech pracovali nelegální horníci, kteří se do hledání drahého kovu pouštějí na vlastní nebezpečí, často s žádným nebo nedostatečným vybavením. Při práci nedodržují bezpečnostní standardy a při pobytu v podzemí se nemohou spolehnout na žádnou podporu.

Navzdory velkým rizikům se kvůli vysoké nezaměstnanosti za prací ve zlatých dolech stahuje obrovské množství lidí, napsala agentura AP.

Naposledy v sobotu se podobné neštěstí stalo v nelegálním zlatém dole v Libérii. Zemina tam zavalila na 35 horníků, vyprostit se ale zatím podařilo jen pět mrtvých.

(ČTK)