Zlato (oz) / USD
1 885,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 536,18
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
23,09
0,00 %
Zlato
Při neštěstí v konžském dole zahynulo přes 50 horníků

Přes 50 lidí zahynulo při neštěstí ve třech štolách dolu na zlato v provincii Jižní Kivu na východě Konga. Důl poblíž města Kamituga byl poničen v důsledku sesuvů půdy po několikadenních silných deštích, informovaly o tom podle agentury AP místní úřady.

Horníci často těží drahé kovy na odlehlých a špatně přístupných místech a pracují v nebezpečných podmínkách, aniž by respektovali bezpečnostní nařízení. Foto: iStock

„Šachty byly zaplaveny vodou,“ řekl starosta Kamitugy Alexandre Bundya. „Na místo byl vyslán tým záchranářů s motorovými čerpadly, aby vyzdvihli těla obětí.“

Diwa Honoré, který tragédii přežil, řekl, že ve třech důlních chodbách v hloubce kolem 50 metrů bylo v době neštěstí přes 50 lidí.

Konžská demokratická republika má velké nerostné bohatství, především měď, kobalt, zlato a diamanty. V Kongu jsou smrtelná neštěstí v dolech častá, úřadům jsou ale nahlášena jen málokdy.

Horníci často těží drahé kovy na odlehlých a špatně přístupných místech a pracují v nebezpečných podmínkách, aniž by respektovali bezpečnostní nařízení. Vytěžené horniny pak prodávají velkým zahraničním společnostem. V dolech tam často pracují také ženy a děti.

(ČTK)