Zlato (oz) / USD
1 836,76
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
39 631,33
0,41 %
EUR / USD
1,21
0,47 %
USD / CZK
21,58
0,40 %
Zlato
Přežije zlato pandemii?

Cena zlata klesala, ale investoři pokračovali ve svém náporu na fondy obchodované na burze (ETF), které na svém říjnovém vrcholu nasály téměř 900 tun žlutého kovu, meziročně víc než dvojnásobek. Až do dne, kdy společnost Pfizer oznámila, že její vakcína je z 95 % účinná.

„běh zlatých býků končí a pravděpodobně se obrátí,“ tvrdí Rhona O’Connellová, vedoucí analýzy trhu ve společnosti StoneX Group. Foto: iStock

Zlato ten den utrpělo druhý největší pokles za posledních sedm let. ETF, které byly pro letošní růst ceny zlata tak zásadní, zaznamenaly výprodej nejméně po šest dní, zatímco sázky na zlato ze strany investičních fondů byly v minulém týdnu nejnižší za 17 měsíců, popisuje agentura Bloomberg.

„Silně pozitivní zprávy o vakcínách zvyšují vyhlídku na návrat k normálu. Snad do jara,“ konstatoval Tai Wong, vedoucí obchodu s kovovými deriváty BMO Capital Markets. „Zatímco nízké sazby a potenciál dalších vládních podpor mohou drahé kovy posílit, rychlost vzestupu zlata bude však pravděpodobně krátkodobě mírnější,“ řekl Bloombergu.

Ve prospěch zlata hovoří i to, že zatímco cena se po zprávě společnosti Pfizer propadla, po zprávě společnosti Moderna o ještě lepší vakcíně se nic nezměnilo, všimla si agentura.

Může tedy býčí trh přežít?

Inflační otázka bude nyní klíčem k jakémukoli výhledu. A není to poprvé. Zlato poskočilo ke svému dřívějšímu rekordu v roce 2011 těsně po finanční krizi, kdy centrální banky začaly rozsáhle kvantitativně uvolňovat, což vyvolalo obavy z hyperinflace ve stylu Výmarské republiky. Leč nestalo se, protože inflaci se podařilo udržet pod kontrolou.

Tentokrát to může být podle makroanalytika Deutsche Bank Olivera Harveyho jiné: „Až vyjdeme z pandemie, bude tu obrovské množství likvidity a vysoké úspory lidí vyletí komínem, ač mnozí sice uvízli doma, ale dál vydělávali peníze. Pokud inflace v rozvinutém světě vzroste na 3 až 3,5 %, mnoho lidí si toho všimne.“

Někteří poukazují na slabší dolar, který téměř vždy pomáhá drahým kovům, a na opatření centrálních bank na podporu hospodářského oživení, které by rovněž mělo být pro zlato podporou, píše agentura Bloomberg.

„Rizika pro cenu zlata zůstávají vzhledem k očekáváním uvolněné měnové politiky vychýlená směrem vzhůru, přičemž reálné sazby celosvětově zůstávají nízké nebo negativní,“ uvedla Suki Cooperová, analytička drahých kovů banky Standard Chartered. „Zvýšené tempo vládního zadlužování navíc posiluje inflační očekávání.“

Tábor pesimistů se rozrůstá

Ale tábor zlatého pesimismu se nepochybně rozrůstá. Macquarie Group vyhlásila „konec cyklického býčího (růstového) trhu“ a uvedla, že cena zlata pravděpodobně má vrchol za sebou. Banka poukázala na zvýšenou pravděpodobnost zavedení vakcíny v nadcházejících měsících, stejně jako na svůj výhled na vyšší výnosy 10letých amerických dluhopisů, které po zprávách od Pfizer dosáhly nejvyšší hodnoty od března.

Vyhlídka na zavedení vakcíny může také snížit potenciál budoucích vládních stimulů v USA, zejména pokud Senát stále vyčkává. „Je nepravděpodobné, že by nyní po rozdělení křesel v Senátu, tato vysoká úroveň fiskálních výdajů pokračovala,“ cituje agentura Daria Tabatabaie, šéfa obchodu ve společnosti Arion Investment Management.

Zlato může také utrpět, jestliže investoři vloží peníze do jiných tříd aktiv, která mohou těžit z oživující se ekonomiky. A dokonce i ve scénáři, kdy dolar stále slábne nebo se zvyšuje inflace, může být zlato i jako zajištění vystaveno riziku ztráty ve prospěch bitcoinu, upozorňují autoři Bloomberg News.

Zlato může zlevnit, ale bude to trvat

Jakmile se virus dostane pod kontrolu a vrátí se na trhy důvěra, peněžní manažeři se pravděpodobně budou obracet k riziku a hodnotě, což znamená, že „běh zlatých býků končí a pravděpodobně se obrátí,“ tvrdí Rhona O’Connellová, vedoucí analýzy trhu ve společnosti StoneX Group.

„Ale jejich putování sem a tam za posledních čtrnáct dní je ryzím odrazem faktu, že se zatím jedná o vakcínu, nikoli o léčbu, takže do chvíle, než vyjdeme z lesa, ujdeme ještě dlouhou cestu,“ shrnuje dnešní náladu na trzích O’Connellová.

(rek)