Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,14 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Přežije dolar vzestup juanu?

Mohlo by se zdát, že je to hloupá otázka. Zatímco si dolar stále drží svou sílu a je všeobecně upřednostňován před ostatními, méně stabilními měnami, je jasné, přinejmenším pro nezávislé měnové pozorovatele, že v roce 2018 bude pozice dolaru juanem atakována. Zejména jako hlavní měnou obchodu s energiemi a klíčovými průmyslovými komoditami.

Přežije dolar vzestup juanu? Foto: iStock

„Role dolaru jako tradičního obchodního média již není přiměřená vzhledem k tomu, že ne Amerika, ale čínský obchod nyní vede globální ekonomiku,“ napsal Alasdair Macleod z Mises Institute. Tento institut se sídlem v Alabamě je americká libertariánská organizace, která se zabývá výzkumem a vzděláváním na poli ekonomie, filozofie a politické ekonomie.

„Z toho vyplývá, že kapitálové trhy v dolarech budou nevyhnutelně vážně narušeny a účastníci trhu budou hledat alternativy,“ pokračuje Macleod a připomíná, že síla dolaru vyplývala z jeho funkce při obchodním vypořádání a jeho následném nasazení jako mezinárodního měnového kapitálu. „Lze očekávat, že obě tyto funkce budou narušeny, jelikož je narušena funkce obchodního vyrovnání.“

Konec petrodolaru

Hegemonii dolaru přímo napadá Čína tím, že neváhá preferovat svoji měnu. Snad už v lednu se začnou v juanech prodávat futures (opce) na ropu. „Minulý týden se guvernér čínské centrální banky setkal se saúdským ministrem financí, který pravděpodobně souhlasil mimo jiné s datem, kdy Saúdská Arábie začne akceptovat juan při prodeji ropy do Číny. Konec dohody prezidenta Nixona se Saudy z roku 1974, která vytvořila petrodolar, je na dohled,“ připomíná někdejší burzovní obchodník Macleod.

A dále varuje: „Nepodceňujte význam tohoto vývoje, protože to znamená začátek nové měnové éry, která bude stále více chápána jako post-dolarová. Prodej futures za juany se může zdát jako malá trhlinka v dolarové budově, ale je to téměř jistě začátek jejího zhroucení.“

Stejná strategie

Čína použije stejnou metodu k podpoře juanu jako Američané v posledních třiačtyřiceti letech k dominanci dolaru. Další vývoj ale nemusí být stejný. Existuje velké nebezpečí, že výrazný pokles dolaru povede k celosvětové ekonomické stagnaci spolu se stoupající inflací, která postihne mnohé čínské obchodní partnery. „Čína se však bude chtít před tímto nebezpečím izolovat i za cenu toho, že se nedostane k plné hegemonii,“ domnívá se Macleod, který strávil 27 let v londýnské City.

Bývalý burzián je přesvědčen o tom, že ekonomika je přehřátá a k jejímu kolapsu dojde nejpozději začátkem příštího roku. Ten má začít v eurozóně pádem dluhopisů díky monetární politice Evropské centrální banky.

Zlatý lídr

Macleod na stránkách Mises Institute dál píše: „Zdá se, že se to již začíná odrážet v růstu cen zlata a stříbra. A Čína trh s fyzickým zlatem, jedinými zdravými penězi na trhu, které přes tisíciletí přežily všechny pokusy vlád ho nahradit, už obsadila. Čínští centrální plánovači jak se zdá, už dlouho vědí o Achillově patě Západu v jeho měnových záležitostech. A tím se dostali do výhody.“

„Vzhledem k tomu, že dolar v příštích letech oslabí, Čína podle ekonoma moudře zajišťuje sebe a své občany formou peněz, která jako jediná zajistí její přežití ve stále více bouřlivějších časech,“ uzavírá svou úvahu Macleod, dnes hlavní analytik kanadské společnosti Goldmoney.

(rek)

Další z kategorie Zlato