Zlato (oz) / USD
1 273,39
0,13 %
Zlato (oz) / CZK
29 106,31
0,05 %
EUR / USD
1,13
0,01 %
USD / CZK
22,86
0,07 %
Zlato
Předkrizový zlatý vzorec

Současný vývoj ceny zlata opakuje vzorec chování, k němuž došlo během předchozí recese. Dolar a zlato se přetahují o pozici bezpečného přístavu. Nejprve sice vyhrává dolar, ale žlutý kov nakonec pozici bezpečného přístavu obhájí. Někteří účastníci trhu už nyní věří, že to nebude dlouho trvat.

Dolar nebude na výsluní navždy. Investoři se ale nyní omezili pouze na porovnávání pozice mezi zlatem a americkou měnou. Foto: iStock

„Bývalo zvykem, že investoři sledovali při hodnocení ceny zlata širší koš měn,“ konstatoval pro Bloomberg Rick Rule, ředitel investičního fondu Sprott U.S. Holdings, který spravuje kapitál v objemu přes osm miliard dolarů. V poslední době se však podle něj investoři omezili na porovnávání pozice bezpečného přístavu pouze mezi zlatem a dolarem. Dolar přitom aktuálně získává převahu.

Ekonomka Simona Garbarini z Capital Economics k tomu dodává, že podobný vzorec chování bylo u zlata možné pozorovat i v průběhu poslední recese. Dolar v té době pokračoval v růstu a získávání převahy nad zlatem i ve druhé půlce roku 2008. Na podzim stejného roku už však propukla hypoteční krize a ekonomické problémy byly na světě. Cena zlata přitom podle ní začala růst až ke konci roku 2008, tedy s výrazným zpožděním vzhledem k probíhajícím událostem.

Rick Rule si přitom myslí, že současné vnímání dolaru jako bezpečného přístavu nebude dlouho pokračovat. Jako součást osobního portfolia proto drží i fyzické zlato. Očekává totiž, že se jeho cena vyhoupne v souladu s jeho poslední prognózou z počátku letošního roku na úroveň 1400 dolarů za unci. Netroufl si však odhadnout, kdy k tomu dojde.

(ska)