Zlato (oz) / USD
1 526,19
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
35 400,69
0,15 %
EUR / USD
1,12
0,40 %
USD / CZK
23,20
0,17 %
Zlato
Praní špinavého zlata

Americký deník Miami Herald přišel s tvrzením, že v belgických Antverpách se pod vysokým utajením slévá za teploty 1160 stupňů Celsia zlato původem z Venezuely do forem zhruba o velikosti smartfonu. Podle deníku si Madurův režim po kolapsu státem řízeného ropného průmyslu našel novou dojnou krávu – zlato.

Miami Herald tvrdí, ž v belgických Antverpách se rafinuje venezuelské zlato. Foto: iStock

„Když se podíváme na zářící zlaté odlitky vyhledávané bankami, klenotníky i technologickými společnostmi, neexistuje způsob, jak zjistit, odkud zlato pochází nebo kolik krve muselo být prolito, aby se mohlo v takové odlitky proměnit,“ píše belgická zpravodajka amerického deníku.

Podle dokumentů, které unikly od celních orgánů v Arubě, je to právě venezuelské zlato, z něhož většina bývá vytěžena nelegálně, což autokratický režim v Caracasu podporuje.

„Venezuelské zlato se propracovává do globální nabídky a končí ve Spojených státech, v Evropě a na Středním východě,“ tvrdí Miami Herald.

Díky podivné regulaci se zlato dostává do prvotřídních rafinerií vzdálených tisíce kilometrů přes Karibik. Rafinerie se tak, někdy i neúmyslně, podílejí na praní „krvavého zlata“ a zakrývají tím jeho zločinný původ.

(rek)