Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 617,89
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,01 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Zlato
Dolar na pozadí brexitu oslabil zlato

Mýdlová opera v britské sněmovně a americký dolar jsou dva hlavní faktory, které dnes ovlivňují cenu žlutého kovu. Dolar ve čtvrtek znovu získal půdu pod nohama a nejistota kolem brexitu se zmírnila, takže zlato zastavilo svůj růst a začalo oscilovat kolem psychologické hranice 1300 dolarů za troyskou unci.

Poptávka po drahých kovech jako zajištění proti nejistotám kolem brexitu klesla poté, co britští zákonodárci odmítli opustit Evropskou unii bez dohody. Foto: iStock

„Hlavní roli při snižování ceny zlata hraje dolar, který se po dvou týdnech oslabování trochu oživil,“ uvedla Margaret Yangová, analytička trhu v singapurské společnosti CMC Markets.

Potvrdila také, že poptávka po drahých kovech jako zajištění proti nejistotám kolem brexitu klesla poté, co britští zákonodárci odmítli opustit Evropskou unii bez dohody. V současné době se očekává, že britští zákonodárci budou hlasovat o odkladu odchodu Británie z EU.

„Trhy pozorují Evropu a Spojené království. Pokud se podaří dosáhnout nějakého termínu brexitu, nebude to mít velký dopad (v cenách zlata), ale reakce bude skvělá, pokud uvidíme nějaký druh dohody, kterou schválí britský parlament,“ souhlasí analytik australské banky ANZ Daniel Hynes.

„Vlažná americká inflační data upevnila očekávání, že Fed (centrální banka USA) bude držet úrokové sazby beze změny,“ přidává menší argument pro zlato agentura Reuters. A zároveň připomná, že cena zlata se v letošním roce zvýšila o dvě procenta právě kvůli očekávání trpělivého přístupu Fedu k případnému zvýšení úrokových sazeb a také kvůli eskalaci obav z globálního ekonomického zpomalení.

(rek)