Zlato (oz) / USD
1 836,97
0,52 %
Zlato (oz) / CZK
39 795,87
0,54 %
EUR / USD
1,21
0,07 %
USD / CZK
21,66
0,02 %
Zlato
Poslal Putin letadlo pro 20 tun zlata?

Agentura Bloomberg citovala venezuelského zákonodárce José Guerru, který tvrdí, že v Caracasu v úterý přistál ruský Boeing 777, aby odvezl 20 tun zlata z rezerv tamní centrální banky. Tvrzení vyvolalo šok a četné spekulace na sociálních médiích, přestože Guerra neposkytl žádné důkazy.

Podle ukrajinského webu Pravda bylo v tomto týdnu skutečně hlášeno ruské letadlo. Měly v něšm být dvě posádky a žádní cestující. Foto: iStock

Podle ukrajinského webu Pravda bylo v tomto týdnu skutečně hlášeno ruské letadlo, které vzlétlo z moskevského letiště Vnukovo a zamířilo do venezuelského hlavního města. V letadle měly být dvě posádky a žádní cestující.

Pravda.com.ua odkazuje na twitter Venezuelského národního shromáždění (parlament): „Dostali jsme informace od úředníků venezuelské centrální banky, že z Moskvy přiletělo letadlo se záměrem odvézt nejméně 20 tun zlata. Požadujeme proto od centrální banky vysvětlení. Zlato nepatří  Calixto Ortegovi, guvernérovi centrální banky, ale venezuelskému lidu.“

Bloomberg se ptá, zda nejde jen o snahu upoutat pozornost ke kritické situaci ve Venezuele. Možná ano, možná ne. Guerra je ale bývalý ekonom centrální banky, který tam zůstává v kontaktu se starými kolegy. Za druhé, osoba s přímou znalostí věci informovala Bloomberg, že 20 tun zlata je v centrální bance vyčleněno pro nakládání.

Zlato v hodnotě zhruba 840 milionů dolarů představuje necelých 20 procent venezuelských rezerv ve zlatě. Z posledního zveřejněného oficiálního údaje vyplývá, že by Venezuela měla držet 134 tun zlata.

Adresa neznámá

Podle webové stránky FlightRadar24 přistálo v pondělí letadlo společnosti Nordwind Airlines, oblíbeného ruského charterového operátora z Moskvy, na letišti v okolí Caracasu. Mluvčí Nordwindu odmítl účel letu komentovat.

Ruská média tradičně mlží. Takových letů jsou prý desítky. Úmyslně pletou páté přes deváté. A ruské ministerstvo zahraničí podle mluvčí Marii Zacharovové nemá o charterovém letu žádné informace. „Neexistují žádné plány na evakuaci Rusů z Venezuely,“ domotala svou odpověď pro Bloomberg.

Venezuela má 20 tun zlata připraveno k odeslání, ale destinace není známa, uzavírá kruh informací agentura Bloomberg.

(rek)