Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Zlato
Posílení koruny zlevnilo cenu zlata v korunách

Bankovní rada České národní banky (ČNB) včera ukončila režim devizových intervencí. Během odpoledne koruna zpevnila až na 26,56 Kč/EUR. Posílení koruny tak zlevnilo cenu zlata v korunách, dále by mohly zlevnit elektronika i zájezdy. Konec intervencí též způsobil růst výnosů českých dluhopisů.

Zlato bude pro Čechy levnější. Foto: IStock

ČNB už nebude bránit posílení koruny pod hranici 27 Kč/EUR a bude tolerovat zvýšenou rozkolísanost kurzu koruny. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka si nyní měna musí najít rovnovážnou úroveň, která by odrážela základní parametry české ekonomiky. Režim devizových intervencí podle guvernéra splnil cíl.

„Nepozorujeme nějaké narůstající zásadnější problémy, které by ohrožovaly český ekonomický vývoj v nejbližším období. A to je nová situace, která tady před třemi lety nebyla. Máme o desítky tisíc více pracovních míst, máme o zhruba deset procent větší HDP, než jsme měli v roce 2013. A dovolím si tvrdit, že dva až tři procentní body k tomu růstu byly zásluhou kurzového závazku,“ uvedl Rusnok.

Podle něj by koruna za stávajícího dobrého výkonu ekonomiky měla posilovat o zhruba jedno procento ročně. Závazný mandát k nějaké obraně konkrétních hranic kurzu si rada nestanovila. „A ani nepočítám, že by to tak bylo v nejbližší budoucnosti,“ dodal Rusnok.

Zlato bude pro Čechy levnější

Posílení kurzu koruny po ukončení intervencí ČNB včera zlevnilo cenu zlata v korunách o 1,4 procenta. Uvedli to prodejci drahých kovů na dotaz ČTK. „Kurz koruny je jen jedním z faktorů pro korunovou cenu zlata, důležitý je hlavně vývoj na kapitálových trzích či kurz dolaru,“ řekl obchodní ředitel společnosti Golden Gate Pavel Ryba.

„Posílení koruny se mimo jiné může projevit snížením korunové ceny zlata a stříbra, což ve velmi krátkém výhledu může představovat výkyvy hodnot jednotlivých investic,“ uvedl ředitel České mincovny Radek Šulta. V dlouhodobém investičním horizontu by se ale podle něj ukončení intervencí nemělo výrazněji projevit.

Zlato bude pro Čechy levnější, míní analytik poradenské firmy Chytrý Honza František Bostl. Je podle něj možné, že mezi českými investory po zlatu vzroste poptávka. „Měnové riziko u zlata je ale vysoké. Dlouhodobě půjde koruna nahoru. Zlato je dlouhodobě závislé na politice americké a Evropské centrální banky,“ upozornil.

(ČTK, red)