Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Poptávka po zlatu celosvětově stoupla

Celosvětová poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí roku 2019 dosáhla 1053,3 tuny, což je o sedm procent víc než ve stejném období předchozího roku. Podle údajů zveřejněných marketingovou organizací těžařů zlata World Gold Council (WGC) vzrostly nákupy burzovních fondů investujících do zlata o 49 procent na 40,3 tuny.

Centrální banky přidaly k celosvětovým rezervám 145,5 tuny, největší nárůst v prvním čtvrtletí od roku 2013. Foto: iStock

„Začátek roku přinesl prudké oživení sentimentu investorů na akciových i dluhopisových trzích, přesto zájem o zlato zůstal stabilní. Centrální banky v prvním čtvrtletí pokračovaly ve zvyšování svých zásob zlata a zlaté burzovní fondy (ETF) ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2018 zaznamenaly další příliv investic,“ řekl vedoucí analytického oddělení WGC Alistair Hewitt.

„Evropské investice do fondů ETF dosáhly rekordních hodnot a údaje z prvního čtvrtletí naznačují, že faktory, které ovlivňují investice – negativní výnosy ze státních dluhopisů eurozóny, geopolitická nejistota a volatilita finančních trhů – budou i nadále podporovat investiční poptávku po zlatě,“ dodal Hewitt pro web Singapurské asociace účastníků trhu se zlatem SBMA.

Nákupy centrálních bank

Centrální banky přidaly k celosvětovým rezervám 145,5 tuny, největší nárůst v prvním čtvrtletí od roku 2013 a o 68 procent vyšší než v prvním čtvrtletí roku 2018. Devět zemí přidalo do svých rezerv více než tunu zlata, přičemž Rusko zůstalo s 55,3 tuny největším nákupčím.

Také nákupy dalších asijských centrálních bank zůstaly silné. Čína přidala 33 tun zlata, což znamenalo čtyři po sobě jdoucí měsíce akumulace zlata, nákupy zlata v Indii (v prvním čtvrtletí 8,4 tuny) rostly 13 po sobě jdoucích měsíců. Kazachstán přidal 11 tun, Kyrgyzská republika jednu tunu.

„Věříme, že nákupy zlata centrálními bankami v tomto regionu budou i nadále robustní, protože víc bank bude využívat zlato k udržení likvidity a výnosů,“ řekl ředitel divize centrálních bank a vztahů s veřejností WGC Šao-khai Fan.

Trhy se hýbou i jinde

„Trhy se zlatem v jihovýchodní Asii těží ze silného hospodářského výkonu v regionu, stabilních měn a oslav čínského Nového roku, které v prvním čtvrtletí roku posílily poptávku. Jihovýchodní Asie může v roce 2019 poptávku vytvořenou severními sousedy regionu ještě posílit,“ prohlásil generální ředitel SBMA Albert Čcheng.

Například poptávka po retailových investicích do zlata v Thajsku – největším trhu se zlatem v regionu – byla v prvním čtvrtletí stabilní na 21,3 tunách, tržby z prodeje zlata a zlatých mincí ve Vietnamu vzrostly meziročně o pět procent na 13,3 tuny, stejně jako v Indonésii, která také pět procent přidala.

Je zřejmé, že s růstem zájmu o zlato se bude jeho cena ještě zvyšovat.

(rek)

Další z kategorie Zlato