Zlato (oz) / USD
1 939,26
1,98 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Poptávka po zlatu byla v prvním čtvrtletí nejnižší od 2008

Poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí klesla o sedm procent na 973,5 tuny. To byl nejnižší údaj pro první čtvrtletí od roku 2008. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Světová rada pro zlato (WGC).

Poptávka po zlatu byla v prvním čtvrtletí nejnižší od 2008. Foto: iStock

WGC upozornila, že první čtvrtletí bylo pro trh se zlatem velmi klidné. Cena zlata stagnovala a kvůli hrozbě růstu úrokových sazeb investoři hledali investice s lepší návratností spíše na jiných trzích. Cena se tak držela v nejužším čtvrtletním rozpětí za více než desetiletí. To mělo zřejmě také dopad na náladu investorů.

Nejvyšší propad poptávky přišel od investorů. Zájem o zlaté cihly a mince se snížil o 15 procent. Poptávka od centrálních bank naopak stoupla o 42 procent. Nejvíce nakupovala ruská centrální banka, která byla zodpovědná za více než třetinu poptávky od centrálních bank. Rezervy zlata zvyšovaly také banky v Turecku a Kazachstánu.

Nákup zlatých šperků klesl o jedno procento, z toho nákup šperků v Indii, která je druhým největším trhem se zlatými šperky na světě, se propadl o 12 procent. Přispělo k tomu i oslabení indické rupie, které zdražilo zlato. V Číně, která je největším kupcem zlatých šperků, naopak poptávka stoupla o sedm procent. Prodej zlatých cihel a mincí v Číně však klesl o 26 procent.

Dodávky zlata od těžařských společností se zvýšily o jedno procento na 770 tun, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato