Zlato (oz) / USD
1 836,36
1,81 %
Zlato (oz) / CZK
40 798,96
1,87 %
EUR / USD
1,18
0,12 %
USD / CZK
22,22
0,07 %
Zlato
Poptávka po zlatě se meziročně zdvojnásobila

Poslední čtvrtletní zpráva Světové rady pro zlato (WGC) uvádí, že poptávka po zlatých cihlách a mincích vzrostla ve třetím čtvrtletí o 49 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. V tomto světle znějí poznámky analytiků o pokesu zájmu o zlato značně nevěrohodně.

Zatímco někteří potřebují prodat, mnoho dalších nakupuje, a to zejména mince, které jsou v dnešní turbulentní době pro drobné investory ideální. Foto: iStock

Z hlediska váhy zaznamenalo zlato mezi červencem a zářím nárůst prodeje ze 149,06 tuny na 222,1 tuny, přičemž většinu růstu lze přičíst hlavně poptávce po mincích, protože během probíhající pandemie investoři v USA, Velké Británii, kontinentální Evropě a Turecku hledali bezpečná aktiva.

Statistiky ukazují, že kombinovaná poptávka po fyzickém zlatě a papírovém zlatě v ETF (fondech obchodovaných na burzách) sice po dřívějším pandemickém boomu zpomalila, navzdory tomu bylo ve 3. čtvrtletí nakoupeno celkem 494,6 tuny zlata, což je o 21 % víc než v roce 2019. ETF z toho konkrétně představovaly 272,5 tuny.

„Zpomalení se shoduje s růstem hodnoty zlata. Toho využili v některých chudších zemích například v Thajsku, kde lidé zlato díky vysoké ceně prodávali, aby něco vydělali a přežili hospodářský pokles. To zasáhlo také zlaté šperky. Lidé je spíš za vysoké ceny prodávali než kupovali,“ konstatuje web největšího internetového prodejce vzácných kovů ve Spojeném království Bullion By Post.

Podle statistiky WGC byla poptávka po zlatých špercích nejnižší od přelomu tisíciletí, kdy WGC začala data shromažďovat. Zajímavé ovšem je, že ač byla poptávka ve zlatnických obchodech rekordně nízká, meziročně poklesla o 29 % z hlediska objemu, z hlediska hodnoty – což je důležitější měřítko, se snížila pouze o 8 %. 

„Realita je taková, že zatímco někteří potřebují prodat, mnoho dalších nakupuje, a to zejména mince, které jsou v dnešní turbulentní době pro drobné investory ideální,“ vysvětluje v komentáři britský internetový obchod. 

(rek)