Zlato (oz) / USD
1 734,70
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
37 608,13
0,01 %
EUR / USD
1,21
0,00 %
USD / CZK
21,68
0,00 %
Zlato
Poptávka po stříbře by mohla být letos nejvyšší za osm let

Globální poptávka po stříbře by letos mohla stoupnout na 1,025 miliardy troyských uncí (31,9 milionu kilogramů), což by byl nejvyšší údaj za osm let. Nákupy stříbra zvyšují investoři i průmysl. Spolu s poptávkou stoupne i cena. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnil odvětvový svaz Silver Institute.

Pandemie nemoci covid-19 vyvolala prudký zájem mezi investory o nákup stříbra, které je podobně jako zlato tradičně považováno za bezpečnou investici. Foto: iStock

Pandemie nemoci covid-19 vyvolala prudký zájem mezi investory o nákup stříbra, které je podobně jako zlato tradičně považováno za bezpečnou investici. Tento zájem by měl pokračovat a institut odhaduje, že nákupy stříbrných slitků a mincí stoupnou letos na 257 milionů uncí, tedy nejvýše za šest let.

Stříbro se také používá v průmyslu, jako při výrobě elektroniky a solárních panelů. Poptávka po něm tak poroste spolu s tím, jak se pandemie dostane pod kontrolu a globální ekonomika začne oživovat. Poptávka z průmyslu se má letos zvýšit o devět procent na čtyřleté maximum 510 milionů uncí.

Poptávka po stříbře od výrobců šperků se letos zvýší na 174 milionů uncí. Zůstane však pod úrovní z doby před pandemií.

Na straně nabídky se má těžba letos zvýšit na 866 milionů uncí, tedy nejvíce od roku 2016. Narušení těžby způsobené pandemií skončí a nabídka recyklovaného stříbra stoupne pátý rok za sebou, dodal institut. Na trhu by tak měla být již šestým rokem v řadě vyšší nabídka než poptávka. Do tohoto poměru však není započítána poptávka od burzovně obchodovaných fondů ETF zaměřených na stříbro.

„Výhled pro ceny stříbra v letošním roce zůstává mimořádně povzbudivý,“ uvádí se ve zprávě. Roční průměrná cena by podle Silver Institute měla vzrůst o 46 procent na 30 dolarů (637 Kč) za unci, napsala agentura Reuters.

(ČTK)