Zlato (oz) / USD
1 279,35
0,24 %
Zlato (oz) / CZK
28 959,10
0,02 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,64
0,22 %
Zlato
Pondělní masakr na akciovém trhu podpořil zlato

První den v týdnu přinesl masakr na akciovém trhu, který opět vyhnal ceny zlata nahoru. Nejatraktivnější smlouva na termínovaný nákup zlata (futures) na newyorské komoditní burze Comex se dotkla ceny 1345 dolarů za troyskou unci. Navíc objemy nákupů byly obrovské. Prodalo se téměř 30 milionů uncí (933 tun!) s termínem dodání v dubnu, a to za pouhé pondělní dopoledne.

Pondělní masakr na akciovém trhu podpořil zlato. Foto: Shutterstock

Zlato a americký dolar se obvykle pohybují v opačných směrech, ale v pondělí vzácný kov přilákal k nákupům zájemce o zlato i přes růst hodnoty dolaru vůči měnám hlavních obchodních partnerů USA. Obavy z nárůstu inflace po páteční zprávě o zaměstnanosti v USA také ceně zlata považovaného za úschovnu bohatství nahrály.

Unce zlata od poloviny prosince zdražila o 90 dolarů, neboť spekulanti ve velkém měřítku již sedmý týden po sobě zvyšují své zlaté pozice na trzích s deriváty (papírové zlato). Hedgeové fondy podle webových stránech Mining.com víc než zdvojnásobily své čisté dlouhé pozice, tedy sázky na to, že zlato bude v budoucnu dražší, a to na ekvivalent 665,6 tuny zlata.

Retailové i institucionální investice do fondů obchodujících se zlatem (ETF) také rostou. ETF minulý týden držely zhruba 2255 tun fyzického zlata, což se naposledy stalo v květnu 2013. I zde investoři navyšují své pozice v komoditě považované za bezpečné útočiště v případě turbulencí na finančních trzích.

Americké akciové trhy v pondělí zažily nejhorší obchodní den za posledních šest a půl roku. Burzovní index Dow Jones Industrial dokonce zaznamenal nejhorší denní pokles ve své historii. Index blue chips (mimořádně hodnotné akcie) zakončil den o víc než 1100 bodů níž (o 4,6 %), a to se ještě v závěru vzpamatoval z odpoledního propadu o 1600 bodů.

(rek)