Zlato (oz) / USD
1 764,30
0,22 %
Zlato (oz) / CZK
38 040,80
0,18 %
EUR / USD
1,19
0,04 %
USD / CZK
21,56
0,04 %
Zlato
Pomalý rozjezd ekonomiky a očekávání růstu inflace nahrává zlatu

Cena zlata stoupla za poslední měsíc o 5,5 procenta a aktuálně přesahuje 1800 dolarů za unci. Oživení dolaru z více než dvouměsíčního minima sice žlutému kovu dočasně přestřihlo růstovou křivku, ale zlato dále těží ze špatných zpráv amerického pracovního trhu a obav investorů z rostoucí inflace.

Žlutý kov těží ze zpomalení růstu pracovních míst v USA a očekávání vyšší inflace. Foto: iStock

I když spotové zlato kleslo o 0,1 procenta na 1 833,00 amerických dolarů za unci, poté co v pondělí dosáhlo nejvyšší hodnoty od 11. února na 1 845,06 USD, a americké futures na zlato klesly o 0,2 % na 1 834,20 dolarů, udržuje si zlato pro investory svůj lesk. 

Žlutý kov těží ze zpomalení růstu pracovních míst v USA, který podkopal očekávání růstu úrokových sazeb. Investoři teď vyhlížejí zprávu o indexu spotřebitelských cen ve Spojených státech a ptají se na výhled měnové politiky americké centrální banky (Fed).

Fed přiznal „nepříjemnou“ inflaci

Podle agentury Reuters by ale úředníci Fedu rádi viděli vyšší inflaci, větší růst mezd a několik měsíců silného nárůstu zaměstnanosti, než zváží úpravu měnové politiky. 

„Budeme se měsíce a měsíce potýkat s vyšší inflací, než budu schopný říci, zda je tato situace udržitelná, či nikoliv. A tato zkušenost pro nás bude velmi nepříjemná,“ řekl prezident chicagského Fedu Charles Evans. 

Rostoucí inflační tlak by tak měl udržet základní úrokovou sazbu na nízké úrovni. Investoři jsou nervózní z přetrvávajícího tlaku na akciových trzích, kde se nálada s rostoucím očekáváním vyšší inflace promítla do výprodejů. V pondělí poklesl Dow Jonesův index, stejně jako S&P 500 a Nasdaq Composite. 

Držení nízkých úrokových sazeb a reálný nárůst inflace by tak mohly přistřihnout křídla rizikovým investicím a měly by otevírat brány bezpečným přístavům, a tedy i zlatu. 

„Prostor pro další poklesy (cen zlata) může být skromný,“ dodali k vývoji analytici HSBC. Pokles reálných výnosů tak nabízí zlatu dobrou šanci na další vzestup. Normalizace politiky Federálního měnového systému USA totiž, zdá se, v brzké době nehrozí. 

(drd)