Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Polyus vyzkouší na londýnské burze chuť západních investorů na ruské zlato

Jen několik dnů poté, co největší ruská firma těžící zlato – Polyus – na konci května oznámila, že prodala konsorciu čínských firem Fosun International desetiprocentní podíl ve firmě za 887 milionů dolarů, přišlo včera z Moskvy další zásadní prohlášení. Firma ruského miliardáře Sulejmana Kerimova se vrací na Londýnskou burzu cenných papírů, aby otestovala chuť západních investorů na ruské zlato.

Polyus se vrací na Londýnskou burzu cenných papírů. Reprofoto: news-mining.ru

Polyus skončil na burze v Londýně v roce 2015 v důsledku západních sankcí uvalených na Rusko za anexi Krymu. Do britské metropole se ruský těžař vrací v době, kdy ceny zlata celosvětově stouply o 11 procent a po prodeji deseti procent firmy čínskému konsorciu, uvedla agentura Reuters.

Ruská těžební firma nabídne v tzv. sekundární nabídce jak stávající, tak nové akcie, přičemž z jejich prodeje očekává 400 milionů dolarů (9,36 miliardy Kč). Další příjmy plynoucí z prodeje stávajících akcií půjdou ve prospěch majoritního vlastníka, jímž je rodina ruského miliardáře Sulejmana Kerimova.

Společnost, která je kotovaná na moskevské burze s tržní kapitalizací ve výši 9,9 miliardy dolarů a „free floatem“ ve výši 6,76 % (tedy akciemi, které nejsou vlastněny strategickým vlastníkem – pozn. aut.), plánuje využít výnosy z prodeje akcií na splacení některých svých dluhů a na finanční projekty.

Náklady pod 400 dolary za unci

Polyus letos v lednu získala licenci na jedno z největších světových nalezišť zlata Natalka a koncem roku se zde chystá zahájit těžbu. Firma už teď disponuje čtvrtými největšími světovými zásobami zlata a podle objemu loňské těžby byla osmá největší na světě.

Vloni společnost vytěžila 1,97 milionu uncí, což představuje meziroční nárůst o 12 procent. Ještě významnější ale je, že Polyus měl v roce 2016 při těžbě zlata rekordně nízké náklady – pouze 572 dolarů na unci (roli zde samozřejmě má pokles kurzu rublu vůči dolaru – pozn. aut.). Podle včerejšího prohlášení firmy náklady na vytěžení jedné unce zlata zůstanou pod 400 dolary. Firma rovněž zvýšila prognózy těžby na 2,4 milionu uncí v roce 2018 a 2,8 milionu o rok později.

(red)

Další z kategorie Zlato