Zlato (oz) / USD
1 280,33
0,17 %
Zlato (oz) / CZK
28 982,24
0,06 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,64
0,22 %
Zlato
Polyus kvůli americkým sankcím vykoupí své dluhopisy

Největší ruský producent zlata Polyus odkoupí své konvertibilní dluhopisy v celkové hodnotě až 50 milionů dolarů (přes jednu miliardu Kč). Firma včera uvedla, že tím reaguje na rozšíření amerického sankčního seznamu o jméno miliardáře Sulejmana Kerimova, jehož rodina má Polyus pod kontrolou. Sama firma na sankčním seznamu nefiguruje.

Polyus kvůli americkým sankcím vykoupí své dluhopisy. Ilustrační foto: iStock

Producent zlata uvedl, že kvůli „narušení trhu a volatilitě“ hodlá odkoupit konvertibilní dluhopisy s jednoprocentní sazbou splatné v roce 2021. Celková hodnota těchto cenných papírů činí 250 milionů dolarů a Polyus vykoupí část za 50 milionů.

Od minulého pátku, kdy byly sankce oznámeny, ztratily akcie Polyusu zhruba 20 procent hodnoty. Ruští investoři se podle listu Financial Times obávají negativních dopadů restriktivních opatření spojených s Kerimovem na hospodaření firmy.

Sankce dopadly i na cenu hliníku

Cena hliníku včera vystoupila na nejvyšší hodnotu za šest let a za celý týden by mohl být růst rekordní. Příčinou jsou nové americké sankce vůči Rusku, které se dotýkají i hliníkárenské společnosti Rusal. Ta je předním světovým producentem tohoto kovu. Během odpoledne cena hliníku vystoupila až na 2331 dolarů (47 800 Kč) za tunu, nejvýše od března 2012.

Cena se nakonec ustálila na 2325 dolarech za tunu, což je proti předchozímu dni nárůst o 3,3 procenta. Od pátečního oznámení sankcí hliník zdražil o více než 15 procent. Londýnská burza kovů (LME) kvůli sankcím přestane od 17. dubna obchodovat s hliníkem od Rusalu.

Spojené státy minulý pátek rozšířily sankční seznam o 24 Rusů a 14 subjektů. Je mezi nimi i ruský miliardář Oleg Děripaska a jeho firma Rusal. Zařazení na černou listinu znamená, že americké úřady dotčeným osobám a firmám zmrazí veškerý majetek, který mají na území pod americkou správou. Americké firmy navíc nesmějí se sankcionovanými lidmi a subjekty nijak spolupracovat.

(ČTK, red)