Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pokles těžby zlata zřejmě začal

Předpokládejme, že nejnovějších čísla z oficiálních zdrojů v Číně a v Rusku jsou věrohodná. Podle nich se těžba producenta zlata č. 1 se zhoršuje, producent číslo tři je možná již dvojkou.

I kdyby k propadu došlo, na ceně zlata se to projeví až se značným časovým odstupem, a to až si i trh uvědomí, že to není výkyv, nýbrž trend. Foto: iStock

Nejnovější údaje jsou říkají, že čínská produkce zlata v roce 2018, jak ohlásila China Gold Association, činila 401 tun, což je pokles o téměř 6 % ze 426 tun v roce 2017.

Ruská těžba zlata v roce 2018 podle tamního ministerstva financí vzrostla téměř o 2,5 % na 314 tun. Pokud jsou čísla správná a trend bude pokračovat, mohlo by Rusko překonat Čínu jako největšího výrobce zlata na světě během přibližně čtyř let, neboť produkci Číny snižují neustále se zvětšující nároky v oblasti životního prostředí.

V roce 2017 bylo podle předních analytických firem Rusko po druhé Austrálii třetím největším výrobcem zlata na světě. Zajímavé je, že konzultační společnosti vždy dodávají nižší roční odhady ruské výroby zlata, než pak oznamují Rusové, ale to se týká i australské výroby.

Poradenská společnost Surbiton Associates z Melbourne zveřejní svůj nejnovější odhad australské těžby v roce 2018 za dva až tři týdny. V loňském roce Surbiton stanovila australskou těžbu jen na 301 tun.

„Vzhledem k tomu, že Surbiton má na rozdíl od mezinárodních konzultačních firem k tamním zdrojům nejblíže, přikláníme se k jeho datům, byť podle zbytku světa jsou podhodnocená,“ připojuje se server londýnského obchodníka se zlatem Sharps Pixley.

Pokles, nebo stagnace?

Zda se globální produkce zlata v roce 2018 snížila, nebo jen okrajově vzrostla, je stále otázkou. Zvláště, když další z významných těžařů zlata – Jihoafrická republika – zaznamenal podle svého statistického úřadu prudký pokles. „Přinejmenším během druhé poloviny roku se těžba propadala v dvouciferných procentních číslech každý měsíc,“ tvrdí server.

„Máme podezření, že jakmile budou oznámeny konečné údaje, dozvíme se o dvacetitunovém propadu těžby někam ke 130 tunám. Země, která kdysi dominovala celosvětové výrobě zlata, se  dnes ještě nachází na sedmém místě,“ poznamenává Sharps Pixley.

O kulminaci těžby píší odborníci již několik let. Až budou známa oficiální data i dalších zemí, budeme to vědět s jistotou. I kdyby k propadu došlo, na ceně zlata se to projeví až se značným časovým odstupem, a to až si i trh uvědomí, že to není výkyv, nýbrž trend.

(rek)

Další z kategorie Zlato