Zlato (oz) / USD
1 646,61
0,66 %
Zlato (oz) / CZK
38 291,45
0,87 %
EUR / USD
1,09
0,09 %
USD / CZK
23,25
0,21 %
Zlato
Pokles dolaru nezdražil zlato

Zlato vždy zlevní, když spekulanti stahují zisky, konstatoval George Gero, výkonný ředitel kanadské RBC Wealth Management. Uvedl také, že menší obavy z poklesu globální ekonomiky odstranily i bezprostřední strach z vysoké inflace.

Poklesu ceny zlata podle kanadského experta napomohly zmínky amerického ministra financí Stevena Mnuchina o zjevném pokroku v obchodních jednáních mezi USA a Čínou. Foto: iStock

Gero dodává, že zlato v cenovém rozpětí 1275–1325 dolarů za unci se pro mnoho lidí „stává obchodním artiklem, když prodávají draze a kupují levně“. Poklesu ceny zlata podle kanadského experta napomohly zmínky amerického ministra financí Stevena Mnuchina o zjevném pokroku v obchodních jednáních mezi USA a Čínou.

To pomohlo podle webu Scrap Register otupit poptávku po kovech v souvislosti s bezpečnými útočišti, protože investoři také byli zklamáni tím, že nedávná slabost dolaru neposkytla zlatu očekávanou podporu.

„Jakmile humbuk kolem obchodní dohody mezi USA a Čínou skončí, začne zlato růst,“ uvedl pro server MarketWatch Chintan Karnani, analytik trhu společnosti Insignia Consultants.

„Tábor fanoušků zlata musí být zklamán skutečností, že oslabení dolaru na konci minulého týdne nestačilo na to, aby vytvořilo polštář pro cenu zlata a stříbra – a stejný trend je tu dnes znovu,“ potvrdili analytici společnosti Zaner Metals v pondělí, kdy americký dolarový index opět nepatrně klesl, názor George Gera.

Nákupní šance

Z technického hlediska akce kolem zlata „nechávají trh zranitelný, pokud jde o opakování minimálních cen i v dubnu“, doplnili analytici Zaneru. „Zřejmě se někteří příznivci zlata nechali odradit pokračujícím optimismem vůči akciím, což tento týden může znamenat další odklon investorů od zlata.“

Následné zlevnění je však dříve, nebo později přitáhne zpět. Pro českého zájemce o zlato se tak vytváří dobrá obchodní příležitost, protože ani koruna neposiluje, jak si Česká národní banka narýsovala.

(rek)