Zlato (oz) / USD
1 905,34
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Podvodně označené cihly zlata (1. díl)

Na světový trh se dostávají zlaté cihly podvodně označené logem hlavních rafinérií. Jde o snahu vyprat peníze nebo propašovat na trh nelegální zlato, informovala agentura Reuters. Protože jde o pravé zlato je obtížné padělky odhalit. Toho využívají obchodníci s narkotiky nebo různí bojovníci.

Falšované zlato je skutečné a velmi čisté, je pouze opatřeno falšovanou značkou. Foto: iStock

V posledních třech letech všechny čtyři přední švýcarské rafinerie zlata identifikovaly cihly v hodnotě nejméně 50 milionů dolarů s logem některé ze švýcarských rafinerií, které je však  nevyrobily. Byly nalezeny i v trezoru banky JPMorgan Chase, jedné z hlavních bank na trhu drahých kovů.

Bylo nalezeno nejméně tisíc velkoobchodních cihel standardní velikosti známých jako kilobar. Takových ale zlatý průmysl ročně produkuje zhruba 2 až 2,5 milionu, takže relativně jde o zanedbatelné množství. Padělky jsou sofistikované, takže podle šéfa největší švýcarské rafinerie se možná další tisíce cihel ještě nezjistily.

„Falšované cihly jsou vysoce profesionálně udělané,“ řekl Reuters Michael Mesaric, generální ředitel rafinerie Valcambi. „Je pravděpodobné, že v oběhu jich bude mnohem víc.“ Falešné zlaté cihly – bloky levnějších kovů pokrytých zlatem – jsou v odvětví relativně běžné a snadno odhalitelné. Toto zlato je ale skutečné a velmi čisté, pouze s falšovanou značkou. 

Falešné značky jsou relativně novým způsobem, jak narušit globální opatření k blokování minerálů z oblastí konfliktů a praní peněz. To představuje problém pro mezinárodní rafinerie, finančníky a regulátory, když se pokoušejí očistit svět od nezákonného obchodování s drahými kovy.

Krvavé zlato

Vysoké ceny zlata vyvolaly rozmach nelegální těžby zhruba od druhé poloviny roku 2000. Bez razítka prestižní rafinerie by však takové zlato bylo vytlačeno do podzemních sítí, nebo by se muselo prodat se slevou. Parazitováním na švýcarských a dalších významných značkách lze na trh dostat kov, který byl těžen nebo zpracován na místech, která by jinak nebyla na Západě legální, jako jsou například některé části Afriky, Venezuely nebo Severní Koreje. Získané finanční prostředky pak totiž putují ke zločincům nebo režimům, které jsou sankcionovány.

Není jasné, kdo padělky vyrábí, ale vedení rafinerií a bankéři si myslí, že většina pochází z Číny, největšího světového producenta a dovozce zlata, a že na trh vstupují prostřednictvím prodejců a obchodních domů v Hongkongu, Japonsku a Thajsku. Od místních tradičních prodejců zlata se pak mohou rychle rozšířit do dodavatelských řetězců po celém světě.

Nová záležitost

O falzech se v kruzích zlatého průmyslu začalo hovořit ve druhé polovině roku 2017, kdy J.P.Morgan, jedna z pěti bank, které finalizují obchody na londýnském zlatém trhu v hodnotě 10 bilionů dolarů ročně, zjistila, že její trezor obsahoval alespoň dva zlaté kilobary se stejným identifikačním číslem.

Banka se k detailům odmítla vyjádřit. „Je naší standardní praxí okamžitě upozornit příslušné úřady a rafinerie, pokud během rutinních kontrol a procedur odhalíme chybné zlaté kilobary,“ uvedla banka v prohlášení. „Naneštěstí má incident za následek ztrátu pro firmu nebo klienta.“

Šanghajská zlatá burza, která reguluje čínský trh se zlatem, uvedla, že si není vědoma padělků, které jsou vyráběny, nebo přepravovány v Číně: „Šanghajská zlatá burza zavedla důkladný systém dodání a skladování zlata. Proces vstupu zlata do depotu je přísně řízen a v souladu s předpisy.

Swiss Customs (celní úřad) uvedl, že v letech 2017 a 2018 bylo hlášeno 655 cihel místním státním zástupcům v Ticinu, regionu hraničícím s Itálií, kde působí tři ze čtyř velkých švýcarských rafinérií. „Ve všech případech bylo označení falešné,“ uvedl celní úředník.

Státní zástupce v Ticinu potvrdil, že obdržel tři zprávy o zlatých cihlách s podezřelými sériovými čísly, ale že více informací nemůže zveřejnit. Policie v Neuchatelu, kde je umístěna jiná švýcarská rafinerie, uvedla, že ani policie, ani místní státní zástupci takové zprávy neobdrželi. Také švýcarský generální prokurátor uvedl, že se jeho kancelář v současné době tímto tématem nezabývá.

(Konec 1. části)

(rek)

Další z kategorie Zlato