Zlato (oz) / USD
1 734,70
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
37 608,13
0,01 %
EUR / USD
1,21
0,00 %
USD / CZK
21,68
0,00 %
Zlato
Podle WGC útok na zlato nehrozí

Neziskové sdružení předních světových producentů zlata WGC (World Gold Council) neočekává, že šílenství poháněné platformou Reddit se přelije i do zlata. Poté, co se drobní investoři v minulých dnech zaměřili na podle jejich názoru podhodnocené stříbro, nabízí se otázka, zda stejné hrátky nemohou postihnout i zlato.

investoři hledají ve zlatu bezpečí v dobách nejistoty a ochranu, diverzifikaci nebo zajištění investic. Foto: iStock

Soustředěným skupováním stříbra, jehož cena začátkem týdne dosáhla osmiletého maxima, než se v úterý zase začala propadat, se aktivisté pokusili zaútočit tisícovkami drobných nákupů na Wall Street a jeho spekulace na pokles ceny. Někteří investoři pak skutečně podlehli panice násobené médii a své pozice se ztrátami opustili. 

Aktivisté na fórech Redditu zároveň uspořádali hon na podceněné akcie několika společností, jako je maloobchod s videohrami GameStop, které hedgeové fondy také rychle prodaly, protože i v těchto případech vsadily na pokles ceny akcií. Týkalo se to i společností jako AMC Entertainment Holdings, American Airlines Group, BlackBerry, Nokia Corp a Blockbuster.

V úterý se však stříbro propadlo o 10 % a ztráty pak zaznamenli i rebelující retailoví investoři z Redditu, když operátor burzy v Chicagu zvýšil poplatky u futures (opcí na nákup) stříbra o 18 %. Také akcie GameStopu v New Yorku v úterý poklesly o 60 % a uzavřely na 90 dolarech, ačkoli se ve středu minulý týden prodávaly za 347,51 dolaru. 

A trh se zlatem?

„Je likvidnější a mnohem větší než stříbro. Denně se ho zobchoduje za 150 miliard dolarů,“ konstatoval hlavní tržní stratég WGC John Reade. Očekává, že investoři budou letos pohánět zlato stejně jako loni, přičemž poznamenal, že žlutý kov měl v roce 2020 skvělý rok – vzrostl o 25 %, dodává investiční web London South East.

„Mnoho faktorů, které poháněly zlato v roce 2020 bude fungovat i v roce 2021. Nejistota a rizika vyplývající z nových variant covidu-19 zjištěných v Jižní Africe, Velké Británii a Brazílii, díky nimž se lidé obávají trajektorie globálního hospodářského oživení. Je proto pravděpodobné, že investoři přejdou do zlata,“ uvedl tržní stratég WGC.

Připomněl také, že investoři hledají ve zlatu bezpečí v dobách nejistoty a ochranu, diverzifikaci nebo zajištění investic. To má být letos hlavním motorem ceny zlata, zvlášť když v loňském roce centrální banky nakupovaly méně zlata a poptávka po špercích prudce poklesla.

(rek)