Zlato (oz) / USD
1 707,25
0,15 %
Zlato (oz) / CZK
42 128,72
0,11 %
EUR / USD
1,10
0,25 %
USD / CZK
24,68
0,26 %
Zlato
Podle UBS má zlato potenciál prolomit cenu 1800 dolarů za unci

UBS Investment Bank předpovídá, že cena zlata svá letošní maxima překoná, protože čím dál víc institucionálních investorů bude hledat bezpečné útočiště. Jiní analytici, včetně našeho Davida Maráška, prorokují, že cena zlata by mohla letos, nebo příští rok dosáhnout rekordu vůči americkému dolaru. Cena zlata se ale bude odvíjet od toho, jak hluboká a závažná bude recese v USA.

investoři uprostřed globální nejistoty touží po bezpečném útočišti a ve svém zoufalství pravděpodobně velmi brzy přivedou cenu zlata na nová letošní maxima. Foto: iStock

Zlato bude jedním z velkých vítězů pandemie. S programem kvantitativního uvolňování Fedu (centrální banka USA) bez jakýchkoli omezení, budou investoři stále víc tlačit cenu zlata na nová maxima. V nejbližší době tak švýcarská UBS předpovídá, že cena zlata zlomí limit 1800 dolarů za unci. Poukazuje na to, že zlaté burzovní fondy zaznamenaly nejvyšší čtvrtletní příliv investic za poslední čtyři roky.

Je zřejmé, že investoři uprostřed globální nejistoty touží po bezpečném útočišti a ve svém zoufalství pravděpodobně velmi brzy přivedou cenu zlata na nová letošní maxima, možná i historická. V rozhovoru pro americkou televizi CNBC řekl analytik UBS Joni Teves, že zlatá horečka vypukne kvůli zájmu investorů, zejména pak institucionálních.

„Pokud cena zlata překoná psychologickou hranici 1800 dolarů, dojde k tak hlubokému průlomu, že už dosavadní dolarový rekord nic neochrání,“ domnívá se generální ředitel české akciové společnosti Zlato David Marášek. Nicméně si ale myslí, že to bude spíš otázkou čtvrtletí než týdnů. „Přes léto se toho moc nestane, ale od podzimu mohou nastat velké věci,“ dodává Marášek.

Cena zlata 

Před koronavirem nebyla cena zlata tak horká. V srpnu 2018 klesla poptávka po zlatě na nejnižší úroveň od roku 2009. Americká a globální ekonomika rostla. Investoři upřednostňovali rizikovější aktiva. Trhy byly svědky podobných minimálních cen zlata i v dubnu 2019. V listopadu utrpělo zlato největší týdenní pokles za tři roky. Trhy byly opět optimistické ohledně zlepšování obchodních vztahů USA a Číny.

Časy se ale změnily! Zlato vzrostlo meziročně o přibližně 11 procent, zatímco americký burzovní index Dow Jones klesl o 17,8 procenta. A včera investiční banka UBS na CNBC uvedla, že cena zlata pravděpodobně brzy prorazí hranici 1800 dolarů.

Nastává čas pro dolarový rekord

„Ve skutečnosti může být cena zlata 1800 dolarů za unci konzervativním odhadem. Za předpokladu, že ekonomické otřesy budou mít hlubší dopady, zlomí cena žlutého kovu historická maxima,“ napsal norský web CCN.

Generální ředitel kanadské investiční firmy Sprott specializované na zlato Peter Grosskopf nedávno prohlásil: „Jsme u zdroje obchodování a toků na trzích se vzácnými kovy. Tento fakt, jakož i základní technické analýzy, většinou ukazují na cenu zlata přes 2000 dolarů za unci někdy koncem tohoto roku, nebo začátkem příštího roku.“

Zlato se v současné době motá kolem 1700 dolarů za unci a podle Adama Koose, prezidenta skupiny Libertas Wealth Management Group, je to silná pozice. „Vydrží-li zlato nad 1700 dolary, bylo by to velmi konstruktivní, pokud jde o to, aby posílilo až na maxima všech dob,“ cituje Koose CCN.

To samozřejmě záleží na tom, jak se bude koronavirus dál vyvíjet. Cena zlata již zlomila rekordy u drtivé většiny jiných měn a nyní je na řadě dolar, shoduje se většina komentátorů.

(rek)