Zlato (oz) / USD
1 460,25
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
33 707,00
0,03 %
EUR / USD
1,11
0,02 %
USD / CZK
23,08
0,00 %
Zlato
Podle TD Securities bude za rok zlato za 1500 dolarů

Průměrná cena zlata bude podle expertů torontské TD Securities po zbytek roku 1400 amerických dolarů za unci, protože stabilní inflace a slušná ekonomická čísla v USA pozdrží snižování úrokových sazeb americké centrální banky (Fed).

V posledních měsících roku 2020 se cena zlata podle prognózy zvýší na 1500 dolarů. Foto: iStock

V posledních měsících roku 2020 se cena zlata podle nejnovější prognózy zvýší na 1500 dolarů, pokud dojde k očekávanému poklesu úrokových sazeb Fedu a korekci na akciovém trhu.

„Jakmile riziko korekce cen akcií vzroste a americké ekonomické údaje se začnou přesvědčivě snižovat, měly by očekávané nízké sazby Fedu zvednout zlato v posledních měsících roku 2020 směrem k 1500 dolarům,“ parafrázuje server Forexlive.

„V době vzniku tohoto článku se unce zlata (31,1 g) obchodovala za 1428 dolarů, přičemž letošním rekordem zůstává cena z 19. července 1453 dolarů, což bylo nejvíc za posledních šest let,“ dodává web FXStreet, který se analýzou TD Securities rovněž zabýval.

Proč zlato podraží?

Proč burzovní analytici Toronto Dominion Bank, kteří se obvykle nepletou, počítají se zdražením zlata až o sto dolarů za rok? Důvodů je podle nich celá řada.

  1. Svět očekává snížení dluhopisových výnosů.
  2. Přetrvávají obavy z globálního oslabení.
  3. Panuje široká shoda, že Fed a další centrální banky změkčí monetární politiku, což může zahrnovat nové programy kvantitativního uvolňování (nákupy dluhopisů za nově natištěné peníze). 
  4. Jmenování nové guvernérky Evropské centrální banky (ECB) Lagardeové přivedlo mnoho lidí z trhu k myšlence, že nekonvenční opatření v měnové politice ECB jsou pravděpodobná.
  5. Spekulace, že ministerstvo financí USA může brzy začít oslabovat dolar.
  6. Trump bude do měnového výboru Fedu jmenovat relativně holubičí úředníky.

Nulový úrok není nulový zisk

Z dalších poznámek analytiků TD Securities vyplývá, že zlato trvale neproniklo přes 1440 dolarů velmi pravděpodobně jen díky dobře fungujícímu vysoce rizikovému trhu podnikových dluhopisů a silným akciím. A také, že silný dolar zvyšuje náklady na úschovu zlata, jež má nulový výnos. To se ovšem týká jen korporátních investorů z Wall Street a podobných trhů.

Při privátních nákupech je to jiné. Běžného občana držení zlata obvykle nic nestojí, protože, jak se občas píše ve vtipných komentářích, schovat zlato je snadné i před manželkou. Za druhé, kdo si koupil například v Česku unci zlata před dvěma třemi lety, má nyní průměrný zisk zhruba 300 korun ročně, ač se často operuje s tvrzením, že zlato má nulový úrok. 

(rek)