Zlato (oz) / USD
1 570,45
0,20 %
Zlato (oz) / CZK
35 982,55
0,32 %
EUR / USD
1,10
0,22 %
USD / CZK
22,91
0,12 %
Zlato
Podle Rocheho bude letos unce zlata za 2000 dolarů

Cena zlata bude dál stoupat, i přestože minulý týden dosáhla několikaletého maxima, tvrdí investiční poradce z londýnské firmy Independent Strategy David Roche. Ani současné výkyvy ceny zlata reagující na náladu trhu, slovní prohlášení, ekonomická data nebo politický vývoj na jeho názoru nic nemění.

Cena zlata bude dál stoupat, i přestože minulý týden dosáhla několikaletého maxima, tvrdí investiční poradce z londýnské firmy Independent Strategy David Roche. Foto: iStock

„Cena zlata je nastavena tak, aby do konce roku dosáhla na 2000 dolarů,“ předpovídá prezident a zakladatel nezávislé poradenské firmy. Zlato 25. června vystoupala na 1422,85 amerického dolaru, což je nejvyšší hodnota za víc než šest let. Minulý týden byly futures (opce na nákup za dva měsíce) na zlato také na nejvyšší úrovni od srpna 2013 a dosáhly ceny 1417,70 dolaru za unci.

„Cena zlata je na vzestupném trendu uprostřed nadějí na snížení základních úrokových sazeb amerického Federálního rezervního systému (Fed) a zvýšených geopolitických obav, což podle Rocheho poznamená akciové trhy.

„Fed nemá slitování,“ říká stratég. „V podstatě nepochybuji o tom, že finanční trhy jsou nyní ve stavu, kdy se mohou rozpadnout jako hrad z písku,“ řekl televizi CNBC.

Cena zlata mírně poklesla, protože reagovala na dobrá ekonomická data Spojených států, jež ochladila očekávání investorů ohledně snížení úrokových sazeb. Navzdory tomu Roche předpokládá, že cena bude dál stoupat, částečně protože napětí v mezinárodním obchodu přispěje k negativnímu sentimentu investorů na akciových trzích.

Obranná strategie

„Myslím, že obchodní konflikty Spojených států jsou daleko širším globálním konfliktem, který podkopá očekávání růstu na akciových trzích,“ míní globální stratég. A televize CNBC dodává: Vzhledem k tomuto výhledu konzultanti Rocheho společnosti doporučují investorům držet v portfoliích zlato spolu s některými evropskými investicemi s pevnými výnosy a americkými vládními dluhopisy.

Jasně konzervativní strategie Davida Rocheho je však podložena jeho dosavadní zkušeností. Je známý především svými originálními a provokativními nápady. Zaměřuje se na investiční témata, založená na fundamentální dlouhodobé analýze, podpořená jeho silným přesvědčením.

S úspěchy za zády

A není důvod mu nevěřit. Předpověděl například některé z hlavních zvratů v globálních investicích, jako byl zánik sovětského bloku a pád berlínské zdi nebo prudké zpřísnění měnové politiky, které předznamenalo finanční kotrmelec na světových dluhopisových trzích v roce 1994. Jeho osamělý hlas také na počátku roku 1997 předpověděl vývoj asijské krize. 

Roche samozřejmě prognózoval i velkou finanční krizi v roce 2008. Proto je vděčně přijímaným komentátorem televizí BBC, CNBC a Bloomberg.

(rek)