Zlato (oz) / USD
1 972,08
0,19 %
Zlato (oz) / CZK
44 084,74
0,06 %
EUR / USD
1,18
0,15 %
USD / CZK
22,35
0,25 %
Zlato
Podle MKM Partners zlato už míří k 1900 dolarům za unci

Zlato se minulý týden na americké burze vyšplhalo nad 1800 dolarů za unci, tedy na téměř devítileté maximum. Jen ve druhém čtvrtletí drahý kov vydělal 13 procent. Zároveň se také zlepšily akcie. Jak televizi CNBC řekl hlavní technický analytik MKM Partners O'Hara, už na sebe nepůsobí tak protikladně jako dřív.

Je pro růst ceny zlata ještě dost prostoru? Foto: iStock

Místo toho se zlato řídí reálnými výnosy jiných aktiv, například výnosy dluhopisů po odečtení inflace. „Jak se reálné výnosy stále snižují, je zlato čím dál víc přitažlivější,“ argumentuje O’Hara. „Porovnáme-li zlato s výnosy amerických desetiletých dluhopisů, byly jejich výnosy po většinu roku negativní a dál klesaly. Konec tohoto trendu v dohledné budoucnosti nevidíme.“

To by podle něj mohlo zvýšit cenu zlata až na 1900 dolarů (za unci), což by znamenalo dalších sedm procent růstu. S tím souhlasí i Gina Sanchezová, zakladatelka a generální ředitelka konzultační firmy Chantico Global. I ona vidí pro růst ceny zlata ještě dost prostoru.

„Myslím, že i s ohledem na dnešní cenu zlata máme před sebou teprve začátek nového trendu. Jedním z hlavních prvků, který ovlivňuje zlato, je vývoj jeho výnosnosti,“ uvedla Sanchezová v CNBC. „Svrhli jsme bombu v podobě tištění peněz, a to nejen v USA, ale po celém světě. To povede k pokračování stimulačního dopadu na zlato pro několik nadcházejících let.“

Sanchezová dál uvedla, že chuť na zlato zvyšuje nejistota kolem coronaviru. „Dokud nebude vakcína, volatilita bude pokračovat,“ tvrdí.

Závěrem ještě fakta CNBC pro srovnání: Zlato letos vzrostlo o 17 procent, americký akciový index S&P 500 klesl o čtyři procenta a výnos amerického desetiletého dluhopisu činil 0,68 procenta. 

(rek)