Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Podle ING investoři od zlata neutíkají

I když se zlato dál obchoduje pod hodnotou 1300 dolarů, "základní důvody pro držení" žlutého kovu zůstávají, uvedla nizozemská banka ING. Ta vidí tři hlavní hnací síly, které brzy zatlačí na růst ceny. Komoditní stratég banky Oliver Nugent za ně označil fyzickou poptávku, geopolitiku a inflaci v USA.

Ceny zlata tento týden spadly pod 1300 dolarů za troyskou unci. Foto: Shutterstock

Ceny zlata tento týden spadly pod 1300 dolarů za troyskou unci, což byl největší týdenní pokles od prosince 2017. Banka ING ale neočekává, že ceny zlata budou klesat dlouho, ale projekce na příštích pár měsíců je podle ní nudná, protože vylučuje jakékoli významné skoky oběma směry.

„Situace už by se neměla zhoršovat, ale bude trvat dlouho, než uvidíme zlepšení,“ uvedl Oliver Nugent v televizi Bloomberg. „Očekáváme, že ti, kteří si na zlato potrpí, z dlouhodobého hlediska vytvoří silnou oporu pro žlutý kov, i když se investoři budou v krátkodobém horizontu věnovat atraktivnějším výnosům.“

Jedním z příznaků, které to dosvědčují, jsou podle Nugenta podíly burzovních zlatých fondů, které se posunuly na nejvyšší úroveň od roku 2013 a přes pokles cen zlata nejeví investoři nějaké významné známky toho, že by své pozice likvidovali.

Dolar ochabne

Dalším klíčovým aspektem podle prognózy ING bude pokles amerického dolaru pravděpodobně později v průběhu letošního roku pod tlakem nejistoty v USA.

„Podíváme-li se na plochou výnosovou křivku a na rostoucí obchodní schodky, které by mohly podtrhnout politické nejistoty kolem USA, lze očekávat obrat v posilování dolaru,“ řekl Nugent pro Bloomberg. „Vzhledem k tomu, že dolar oslabí, začne se vyplňovat naše prognóza pro zlato, i s ohledem na naše očekávání, že inflace v letošním roce ve Spojených státech podstatně stoupne.“

(rek)