Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Podle Goldman Sachs, UBS a Citi bude stát zlato 1600 dolarů

Zlato sice dosáhlo nejvyšší ceny za šest let, leč podle finančního domu Goldman Sachs je to teprve začátek. Zlato je prý připraveno na mnohem vyšší cenu. Komoditní odbornice Sabine Schelsová ve své zprávě uvedla, že během příštích šesti měsíců, jak budou investoři hledat bezpečí, vyšplhá jeho cena na 1600 dolarů za troyskou unci.

Vyšplhá se cena na 1600 dolarů za troyskou unci? Foto: iStock

„Pokud budou obavy přetrvávat, pravděpodobně kvůli eskalaci obchodní války, mohlo by zlato jít ještě výš, zejména kvůli větší alokaci papírového zlata v burzovních fondech, protože portfolioví manažeři stále ještě mají zlato podhodnocené,“ uvedla analýza Goldman Sachs.

Utlumený globální ekonomický výhled, podporovaný zvyšujícím se obchodním napětím mezi USA a Čínou, podle agentury Bloomberg posiluje přitažlivost zlata jako zajištění proti finančním otřesům.

„Podíly ve zlatem podložených podílech burzovních fondů (ETF) se vyšplhaly na nejvyšší míru od dubna 2013, protože finanční trhy zaznamenaly obrovské ztráty. V pondělí hodnota amerických akcií klesla o více než 700 miliard dolarů!“ pokračuje Bloomberg.

Argument pro vlastnictví zlata jako ochrany bohatství zesílil poté, co index negativního výnosu Bloomberg Barclays na začátku týdne dosáhl rekordních 15 bilionů dolarů v dluhopisech se záporným výnosem. Tím odpadá jeden z bezpečných přístavů, za něž jsou vládní dluhopisy považovány.

Další argumenty pro zlato

Průmyslová produkce v Německu zaznamenala největší meziroční pokles za téměř deset let, což vyvolalo obavu, že se světová ekonomika může po deseti letech blížit k recesi. V asijsko-tichomořském regionu provedly centrální banky na Novém Zélandu, v Indii a v Thajsku překvapivé snížení úrokových sazeb ve snaze chránit své ekonomiky před globálním oslabením. Tyto kroky přišly jen týden poté, co i Federální rezervní fond USA po více než deseti letech snížil úrokovou sazbu.

Minulý týden analytik Bank of America Merrill Lynch Michael Widmer uvedl, že žlutý kov by mohl v příštích dvou letech stoupat k 2000 dolarů, protože „příklon centrálních bank ke zlevňování peněz doprovázený prohloubením negativních výnosů“ k tomu poskytuje dobré důvody. Zatím rekordní cena fyzického zlata dosáhla v roce 2011 na 1921,17 dolarů.

Zlaté prognózy navyšují

Drahý kov ve středu zdražil až o 2,4 procenta na 1510,46 dolaru za unci. Na burze v New Yorku objednávky na nákup zlata v říjnu dosáhly ceny 1522,70 dolaru, než se usadily na 1519,60 dolaru.

V prognóze Goldman Sachs došlo i ke zvýšení odhadu poptávky ETF po zlatu v letošním roce ze 300 na 600 tun. Banka také zvýšila svou šestiměsíční prognózu ceny zlata poté, co kov překonal předchozí cíl banky 1475 dolarů za troyskou unci na 1600 dolarů za unci.

Švýcarský bankovní dům UBS Group a rovněž americká Citigroup navýšili své zlaté prognózy. Ceny zlata by i podle nich mohly stoupnout až na 1600 dolarů.

(rek)