Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,36
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Zlato
Podle banky Standard Chartered zdraží zlato na 1820 dolarů

Růst ceny zlata lze odůvodnit ledačím, tentokrát za to podle ekonomického webu Market Watch může inflace v USA, která byla o dost vyšší, než experti oslovení deníkem Wall Street Journal předpokládali. Cena fyzického zlata v Londýně pak v úterý odpoledne vymazala víkendový pokles o 20 dolarů.

Zlato má podporu obnovené poptávky centrálních bank, jež se opět staly čistými kupci drahých kovů. Foto: iStock

„Celková míra inflace v USA podle březnových údajů vyskočila z 1,7 % na 2,6 %.  Prognózy na březen mluvily o 1,5 %. Index spotřebitelských cen vykázal nejrychlejší měsíční růst životních nákladů v USA od června 2009. I když volatilní ceny pohonných hmot a potravin nestouply tak strmě, o 0,3 % za měsíc, meziročně to však znamenalo 1,6 %. Tempo inflace pětkrát překonalo druhou polovinu roku 2020,“ píše internetový portál BullionVault.

„Inflace pravděpodobně ještě zrychlí a čísla pro několik příštích měsíců se mohou zdát neobvykle velká, protože základní efekty ekonomické uzávěry v roce 2020 data zkreslují,“ napsal Fawad Razaqzada, analytik trhu Market Watch.

BullionVault ale vidí i další příčiny: zhoršené geopolitické napětí na rusko-ukrajinské hranici a námořní manévry Číňanů v Jihočínském moři. Ale za hlavní považuje čerstvá data z USA, když růst spotřebitelských cen v největší světové ekonomice překonal již tak agresivní prognózy analytiků.

V hlavní roli opět inflace

„Cena zlata má v období vysoké a neočekávané inflace tendenci se slibně zotavovat,“ argumentuje newyorská analytička drahých kovů Suki Cooperová z banky Standard Chartered. „Cena zlata ještě plně neodráží rizika vysoké inflace, jakmile se ekonomiky začnou znovu otevírat.“

„Zlato se skutečně rozjede,“ souhlasí Rhona O’Connellová, makléřka firmy StoneX. „Jakmile se inflace stane hrozbou, ne taková jako je nyní, stane se i důležitým podpůrným prvkem ekonomické činnosti. O zlatu bude rozhodovat mnohem víc faktorů než jen inflace,“ domnívá se O’Connellová, která se hlavně obává křehkosti finančních trhů, až na ně dopadne přebytečná likvidita.

„I když je pravděpodobné, že se inflace v příštích měsících zrychlí, stále není jasné, jak bude zlato reagovat. „Není jisté, zda bude poptávka po zlatu natolik vysoká, aby významně zdražilo,“ cituje Cooperovou i portál Kitco News. „I když očekáváme, že obavy z inflace poskytnou zlatu podporu, nemusí mít inflace dostatek času na to, aby mohla zatlačit na vyšší ceny.“

Zlato podle ní má také podporu obnovené poptávky centrálních bank, jež se opět staly čistými kupci drahých kovů. V příštím půlroce analytička Standard Chartered vidí vzestupný potenciál drahých kovů. Předpokládá, že se zlato během druhého čtvrtletí bude obchodovat v průměru za 1775 dolarů za unci a během třetího čtvrtletí za 1820 dolarů za unci.

(rek)