Zlato (oz) / USD
1 951,30
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
44 080,56
0,03 %
EUR / USD
1,18
0,04 %
USD / CZK
22,59
0,01 %
Zlato
Podle ANZ by zlato mohlo do šesti měsíců stát 1700 dolarů

Australsko-novozélandská bankovní skupina (ANZ) ve své poslední zprávě uvedla, že nebude prognózovat ceny zlata. Úrokové sazby, inflace a dolar, které jsou klíčovými hnacími silami ceny zlata, podle bankovních výpočtů určují v průměru reálnou cenu unce zlata na 1400 dolarů, což JE o 100 dolarů pod současnou tržní cenou.

„Cena zlata se podle Davida Roche dotkne hranice 1600 dolarů před koncem roku a příští rok se posune nad 2000 dolarů. Foto: iStock

„Podívali jsme se na všechny tradiční faktory a porovnali jsme jejich relativní ocenění se zlatem, abychom zjistili, zda je nadhodnoceno, nebo podhodnoceno,“ napsali hlavní komoditní stratég ANZ Daniel Hynes a jeho kolega Soni Kumari.

„Zjistili jsme, že zlato je primárně poháněno úrokovými sazbami, inflačními očekáváními a dolarem. Náš model ukazuje, že reálná hodnota zlata se pohybuje kolem 1400 dolarů za unci.“

„ANZ však na závěr uvedla, že zlaté korekce bychom se neměli příliš obávat, protože cena zlata by mohla v příštích šesti měsících překonat 1700 dolarů za unci,“ konstatuje komentář webu Invezz.com.

„Náš model také naznačuje, že by ceny mohly během příštích šesti měsíců překonat částku 1700 dolarů. To nabízí příležitost spotřebitelům, zpracovatelům zlata a investorům. Se solidními základy zůstává zlato dobrou perspektivou pro diverzifikaci portfolia,“ konstatují Hynes a Kumari.

Independent Strategy je odvážnější

Rovněž prezident a globální stratég londýnské Independent Strategy David Roche věří, že cena zlata v příštím roce překročí hranici 1700 dolarů. Z dnešních 1500 dolarů by podle Rocheho mohlo zlato snadno dosáhnout i na 2000 dolarů za unci.

„Důvodem je hanobení papírových měn centrálními bankéři, což se bude zhoršovat. Lidé budou hledat alternativní měnu,“ řekl Roche televizi CNBC. „Zlato je dobrou alternativní měnou, protože je bezpečná a její vlastnictví ve srovnání s placením záporných úrokových sazeb u vkladů nic nestojí.“ 

„Cena zlata se pravděpodobně dotkne hranice 1600 dolarů před koncem roku, příští rok se posune nad 2000 dolarů,“ dodává Roche.

Zatímco předpovědi Davida Roche a ANZ se mírně liší, shodují se v tom, že cena zlata se v příštích několika měsících prudce zvýší. Zlato bylo trhy podceňováno až do finanční krize v roce 2008. Poté jeho cena začala trvale posilovat.

(rek)