Zlato (oz) / USD
1 460,29
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
33 708,47
0,03 %
EUR / USD
1,11
0,01 %
USD / CZK
23,08
0,01 %
Zlato
Počítají makléři s cenou 1300 dolarů za unci zlata?

Cena zlata v Londýně minulý čtvrtek ráno krátce klesla pod 1220 dolarů poté, co americká centrální banka potvrdila svůj závazek pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb i v roce 2019. Vzápětí však cena zlata znovu o pět dolarů za unci vzrostla, neboť čínský akciový trh uzavřel den na novém čtyřletém minimu a MSCI World Index akciových trhů rozvinutých zemí klesl již po patnácté za posledních devatenáct obchodních dnů.

Zlatý trh zažil za krátkou dobu strmý vzestup a jiným ostře sledovaným komoditám se přestalo dařit. Foto: iStock

Vzácné průmyslové kovy však zveřejněný záměr americké centrální banky na rozdíl od zlata doslova srazil na kolena. Ceny stříbra, palladia a platiny v pátek poklesly na nejnižší úroveň za celý týden, což nejvíc postihlo zejména platinu. Důvodem proč právě platinu může být i pokles zájmu o naftové motory, které ji využívají ve svých katalyzátorech.

Neplatí to však pro pokles ceny ropy pod 80 dolarů za barel, což je už čtyři týdny nevídaná věc. A to navzdory všem průšvihům od saúdskoarabské ambasády po embargo uvalené Spojenými státy na Írán. Ostře sledovaným komoditám, až na zlato, se prostě přestalo dařit. Na jak dlouho, to se teprve uvidí.

„Zlatý trh zažil za krátkou dobu strmý vzestup,“ potvrzuje nová analýza banky ICBC Standard, která poukazuje na zdražení zlata o 50 dolarů za troyskou unci v minulém týdnu. „Je tu nyní značný potenciál pro ostrý růst ceny až na 1300 dolarů,“ pokračuje zpráva komentovaná odborným webem Bullion Vault.

„Obchodníci spekulující se zlatem totiž snížili své rekordní sázky na pokles ceny žlutého kovu v reakci na prudký pokles na světových burzách cenných papírů,“ cituje z analýzy ICBC Standard Bullion Vault.

Zlatem proti riziku

„Je očividné, že cena zlata meziročně stále zůstává o šest procent nižší,“ dodávají analytici renomované makléřské firmy Metals Focus. Skutečnost, že před říjnem americké akcie přehlížely rizika ekonomického zpomalení kvůli obchodní válce mezi USA a Čínou, se ukázala jako jednoznačně negativní vůči zlatu, argumentuje Metals Focus.

Zřejmě se ve své nové investiční kampani spuštěné v Londýně snaží pobídnout investory k nákupům zlata místo akcií ještě před jeho očekávaným zdražením.

(rek)