Zlato (oz) / USD
1 273,39
0,13 %
Zlato (oz) / CZK
29 106,31
0,05 %
EUR / USD
1,13
0,01 %
USD / CZK
22,86
0,07 %
Zlato
Pochybnosti kolem úrokových sazeb

Pokud se potvrdí spekulace, že si americká Federální rezervní banka (Fed) v roce 2019 udělá při zvyšování úroků pauzu, může cena zlata může začít. Guvernér centrální banky Jerome Powell na jedné straně naznačil, kolikrát by bylo možné úroky ještě zvýšit, ale na druhé konstatoval, že Fed bude muset reagovat na aktuální data. To by naznačovalo pružnější přístup pro příští rok.

Všechny oči jsou nyní upřeny k závěrečnému zasedání měnového výboru Fedu 18. a 19. prosince, kde padne rozhodnutí. Foto: iStock

„Bylo jasné, že v určitém okamžiku se Powell musí zastavit,“ řekl Trey Reik, finanční manažer americké filiálky kanadské investiční společnosti Sprott, která spravuje 7,6 miliardy dolarů.

„Jakmile se dostaneme ke konsensuálnímu názoru, že Fed s úroky skončil, může být dolar pod silným tlakem. A cena zlata může explodovat.“

„Když Powell řekl, že střednědobé sazby jsou hluboko pod odhady tzv. neutrální úrovně, vyhodnotily to trhy jako zmírnění předchozích komentářů o dalším růstu sazeb. Zatímco ve druhém a třetím čtvrtletí zlevňoval zlato silnější dolar, dynamika se nyní může změnit, protože strategie dalšího zvyšování sazeb v roce 2019 vyvolává pochybnosti,“ míní agentura Bloomberg.

Cena zlata i přes zvyšování sazeb rostla

„Vyšší úrokové sazby jsou obvykle považovány za výhodnější investici než držení drahých kovů, které nemají pevný úrok. Přesto v posledních dvou amerických cyklech zvyšování úrokových sazeb cena zlata vzrostla, i když se akcie šplhaly k rekordům a inflace nesplňovala očekávání, což znamenalo, že peněžní prostředky v bankách ztratily kupní sílu a zlato začalo být atraktivnější,“ řekl ředitel výzkumu londýnské firmy BullionVault Adrian Ash.

„Samo o sobě zvyšování sazeb není pro zlato vždy špatné,“ dodal. „V delším časovém horizontu ho tolik neovlivňuje, co dělá Fed a jak na to akciový trh reaguje,“ domnívá se Ash.

Co Fed vlastně říká?

„Někteří lidé jsou přesvědčeni, že Fed bude ve zvyšování sazeb pokračovat, přestože Powell v podstatě říká, že ekonomika funguje dobře, ceny aktiv nejsou přefouknuté a úrokové sazby téměř optimální, ač to mnozí zpochybňují,“ konstatoval Nicholas Frappell, generální ředitel Sydney ABC Bullion.

„Zlato tedy bude dál bojovat,“ řekl Frappell. „Bude dál čelit zpřísňování měnové politiky Fedu, než se v roce 2019 úrokový cyklus uzavře.“

Všechny oči jsou nyní upřeny k závěrečnému zasedání měnového výboru Fedu 18. a 19. prosince, píše agentura Bloomberg, podle níž se čeká vysvětlení, jak vlastně bylo míněno Powellovo „dostatečné zmírnění budoucích očekávání“.

„Očekává se, že centrální banka v příštím roce zastaví růst sazeb,“ cituje Reika agentura Bloomberg. Startég firmy Sprott specializované na investice do kovů zároveň odvážně dodal, že cena zlata v první polovině roku stoupne na 1360 dolarů a během roku potenciálně i na 1525 dolarů za unci, což je úroveň, která byla naposledy zaznamenána v roce 2013.

(rek)