Zlato (oz) / USD
1 709,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 083,75
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
24,61
0,00 %
Zlato
Peter Spina: Ve zlatém scénáři čtu prudký nárůst ceny

Banka Standard Chartered předpovídá další etapu zvyšování cen zlata. Ceny tentokrát nepoženou nahoru korporace, nýbrž maloobchodní poptávka po fyzickém zlatu. Korporace cenu zlata, které jim posloužilo jako úschovna hodnoty, svými výprodeji srazily, když potřebovaly hotovost po pádu akcií. To však minulý týden skončilo a zlato se odrazilo ode dna.

„Je to hlavně poptávka po zlatě, kterou rozpoutala obrovská bouře logistických problémů. Chci tím říct, že ve zlatém scénáři čtu prudký nárůst ceny. Nejsem si stoprocentně jistý, ale na víc než devadesát procent ano,“ řekl Spina. Foto: Youtube

Nedávné příznaky stabilizace akciového trhu k tomu podle britské banky přispěly. Analytička Suki Cooperová uvedla, že údaje z americké mincovny ukazují, že prodej zlatých mincí v březnu dosáhl tříletého maxima.

„Další etapa růstu ceny zlata bude pravděpodobně poháněna maloobchodní poptávkou. Už se začala zvedat,“ řekla Cooperová kanadským Kitco News. „Nákupní rizika přetrvávají, ale v vzestupném trendu očekáváme ve druhém čtvrtletí průměrnou cenu 1725 dolarů za unci.“

„Posun směrem ke 2000 dolarů za unci je podle TD Securities zřetelnou možností do roku 2021, „protože se globální ekonomika normalizuje, měnové podmínky zůstávají uvolněné a fiskální schodky prudce rostou“.

„Jakýkoli výprodej v blízkém období by měl být považován za dočasný a pravděpodobně bude sloužit jako další katalyzátor ceny směrem k 1800 dolarům, než žlutý kov dosáhne únikové rychlosti z této sféry směrem k 2000 dolarům.“

„Je důležité si uvědomit, že reálné výnosy přestaly růst a stále věříme, že je to podobná dynamika jako v roce 2009, kdy po ostré počáteční korekci v roce 2008 zlato nakonec pokračovalo v lámání rekordů,“ konstatuje zpráva Credit Suisse.

„Nakonec uvidíme ceny nad 1734 dolary, poté korekční maxima mezi 1796 a 1803 dolary. Zopakuje se tažení z let 2011 a 2015, kdy zlato posílilo o 78,6 procenta, Budeme svědky nových rekordů nad dosavadním maximem 1921 dolarů,“ předpovídá švýcarská banka.

Krach papírového zlata?

„Myslím si, že hlavní tématem bude, že futures (opce) na nákup zlata v dubnu na burze v New Yorku se zhroutí, takže ceny budou ještě nevyzpytatelnější,“ řekl našemu webu americký obchodník se zlatem Peter Spina. 

„Je to hlavně poptávka po zlatě, kterou rozpoutala obrovská bouře logistických problémů. Chci tím říct, že ve zlatém scénáři čtu prudký nárůst ceny. Nejsem si stoprocentně jistý, ale na víc než devadesát procent ano.“

Podle Spiny, majitele internetového obchodu se vzácnými kovy GoldSeek.com, je dnes obtížné získat nové zlato. „Proto bych se nedivil kdyby zlato vyskočilo nad 2000 dolarů třeba už za dva týdny. A co se stane, když na západě dojde k nájezdu na trezory se zlatem? Rozpadne se zlatý trh? Zhroutí se COMEX (americká obchodní burza) nebo se na ni lze spolehnout? To by mohl být historický okamžik. Uvidíme…“, předestírá katastrofické scénáře Spina.

(rek)