Zlato (oz) / USD
1 341,12
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
30 363,27
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,64
0,00 %
Zlato
Pět důvodů, proč se neznepokojovat poklesem ceny zlata

Cena zlata dostala koncem minulého týdne pořádný bodyček. Ze čtvrtka na pátek propadla o 20 dolarů za troyskou unci na 1279 dolarů. I přesto by to nemělo být znepokojující, píše časopis Forbes a uvádí pět důvodů, proč by si investoři do zlata neměli dělat starosti.

Pokud vlastníte zlato a máte strach, že by mohlo ztrácet svoji cenu, vzpomeňte si, proč jste ho koupili. Foto: iStock

1. Jen dvě procenta

Dvouprocentní pohyb ceny není moc. Problém by to byl, pokud by cena klesala o dvě procenta denně po delší dobu a kdyby se ztráty rychle kupily. Tam ale zatím nejsme, argumentuje Forbes.

2. Korelace s dolarem

Cena zlata většinou klesá, když dolar získává na síle. Od ledna dolar proti dalším světovým měnám, jako je japonský jen, unijní euro nebo britská libra posiluje. Hodnota dolarového indexu vůči hlavním měnám se za tu dobu zvýšila o pět procent. Ve stejném časovém období cena zlata klesla přibližně o šest procent. Jinými slovy – za snížení ceny zlata je převážně zodpovědný právě jen vzestup hodnoty dolaru.

3. Když zlato dříme, vsaďte na jiné investice

Když je to s cenou zlata špatné, pak ostatní investice mají tendenci vypadat dobře. Například během dvou desetiletí od roku 1980 do roku 2000 cena vzácného kovu klesla z 850 dolarů na méně než 300 dolarů. Mezitím index amerických akcií S&P 500 vzrostl podle údajů Yahoo Finance bez dividend o více než tisíc procent. Zlato je však užitečné vlastnit v době tržního kolapsu.

4. Krizová pojistka

Během finanční krize v letech 2008–2009 existovala období, kdy se některé cenné papíry vůbec nedaly prodat, protože je nikdo nechtěl. Příkladem je trh s aukčními cennými papíry s aukční sazbou, což je typ dluhopisu. Pokud jste je vlastnili, nemohli jste je prodat bez ohledu na to, jak hodně jste šli s cenou dolů. Trh se zlatem takový exces nikdy nezažil a kupci se vždy našli.

5. Pro investory je atraktivní

Skutečnost, že ceny zlata se pohybují nahoru a dolů, je pro investory běžný jev. Stejně jako ostatní investice se i cena zlata mění ze dne na den. Tím je pro investory atraktivní. Pohyby cen však nesouvisí se změnami hodnoty akcií nebo dluhopisů. Když ceny akcií klesají, pak se cena posouvá nahoru, nebo se nemění. A právě nedostatek korelace jim pomáhá snižovat riziko. Zlato v kombinaci s jinými investicemi snižuje celkovou volatilitu portfolia. Pro investory je riziko a volatilita totéž. Nižší volatilita se rovná nižšímu riziku.

„Pokud vlastníte zlato a máte strach, že by mohlo ztrácet svoji cenu, vzpomeňte si, proč jste ho koupili. Podle investorů jsou pro to tři důvody: pomáhá při diverzifikaci vašeho portfolia, jako zajištění proti poklesu hodnoty papírových peněz nebo jako rezerva, protože díky zlatu se snadno dostanete k hotovosti,“ shrnuje Forbes.

(rek)