Zlato (oz) / USD
1 558,33
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
35 287,69
0,00 %
EUR / USD
1,11
0,08 %
USD / CZK
22,64
0,03 %
Zlato
Paul Tudor Jones: Zlato bude jásat

Poptávka po zlatu se rozjela z obav před rozbuškami fiskálních a geopolitických katalyzátorů – od náznaků centrální banky USA ohledně snížení úroků až po vařící se konflikt s Íránem. Údajně však existuje pouze jeden klíčový trend, který tlačí zlato nahoru za 1700 dolarů za unci bez ohledu na denní zprávy. A tím je stále sílící úprk od dolaru.

„Možná jdeme do recese. To by znamenalo návrat úrokových sazeb k nule, což je situace, kdy zlato bude jásat, “ uvedl Paul Tudor Jones. Foto: Youtube

„Vlády po celém světě se stále víc obávají hegemonie dolaru v mezinárodním obchodu,“ říká Scott Moore, šéf kanadské těžební společnosti Euro Sun Mining, kutající zlato v Rumunsku. „A dělají vše, co je v jejich silách, aby se od dolaru distancovali tím, že místo něj do rezerv zařadí zlato.“

Je samozřejmě obtížné ignorovat zisk zlata téměř 50 dolarů za unci na hladině 1535 dolarů. Proto není překvapivé, že spousta miliardářů – správců fondů – si myslí, že dnešní „šílené“ ceny zlata jsou teprve na startu.

V neposlední řadě je mezi nimi miliardář Paul Tudor Jones, jehož čisté jmění činí 5,1 miliardy dolarů. Šéf Tudor Investment Corp říká, že zlato má všechno. A nediví se tomu, jak se jeho cena tlačí k 1700 dolarům za unci, a to „poměrně rychle“, jak poznamenal v rozhovoru pro TV Bloomberg. 

Tudor pozorně sleduje současný vývoj a jeho charakteristika budoucnosti přináší bezprecedentní posun: „Pamatujte, že jsme měli 75 let rozšiřování globalizace a obchodu. Postavili jsme ekonomický stroj v domnění, že takový bude svět.  A teď se najednou všechno začne zastavovat a my se jen bráníme,“ cituje Tudora Oilprice.com.

„Když se stroj rozbije, důsledky nejsou zprvu vidět, ale za rok, za dva či tři roky už ano. Tak člověka napadá, že možná jdeme do recese. To by znamenalo návrat úrokových sazeb k nule, což je situace, kdy zlato bude jásat.“ Zejména jeho majitelé.

(rek)