Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pašování zlata do Indie roste

Srílanští celníci zadrželi na letišti v hlavním městě Colombo muže, který v salonku odletové haly vzbudil jejich podezření tím, jak nápadně se neustále rozhlížel kolem sebe. A instinkt je nezklamal. Při prohlídce zjistili, že má v konečníku téměř kilogram zlata. Přesně to bylo 904,77 gramu zlata v hodnotě 4,5 milionu rupií (1,52 mil. Kč). Muž byl po zaplacení pokuty 100 tisíc rupií (33,7 tis. Kč) propuštěn.

Dvě třetiny poptávky po zlatých špercích tvoří v Indii venkovské obyvatelstvo. Foto: iStock

„Takové metody pašování nejsou neobvyklé,“ řekl mluvčí celníků Sunil Jayarathne tiskové agentuře Reuters. „Zlato bylo zabaleno do čtyř plastových sáčků a vloženo do rekta,“ upřesnil Jayarathne. „Nebylo to poprvé. Je to běžná metoda pašování,“ dodal.

Vzestup pašování zlata do Indie souvisí se zpřísňováním výběru daní, ke kterému přistoupila indická vláda. Od srpna byla zavedena povinnost zlatníků evidovat osobní identifikační číslo nebo daňové identifikační číslo u každého prodeje nad 50 tisíc rupií (16 873 Kč). „Tento limit je příliš nízký a v klenotnictví se tak týká téměř veškerého prodeje,“ konstatoval Kumar Jain, viceprezident bombajské asociace šperkařů.

Venkované nic netuší

Zákazníci ve zlatnických obchodech se tomuto požadavku prodávajících velmi podivují, protože o nějaké implementaci PMLA (Prevention of Money Laundering Act), čili zákona proti praní špinavých peněz, nemají sebemenší tušení.

Proto se podle tajemníka asociace zlatníků Surendry Mehty zdráhají svá data poskytnout. Tím spíš, že dvě třetiny poptávky po zlatých špercích tvoří venkovské obyvatelstvo. A šperkaři toho samozřejmě využívají levnější nabídkou prodeje bez účtenky.

K tomu ovšem potřebují získat zlato mimo daňový systém. A zřejmě se jim to právě díky pašování daří.

Pašovaná pětina

Podle marketingové organizace World Gold Council bylo v roce 2016 do Indie, druhého největšího spotřebitele zlata na světě, propašováno 120 tun zlata, což je jedna pětina celkového ročního importu.

Podle velkoobchodníka se zlatem Haršada Ajmery z JJ Gold House v Kalkatě je nová daňová regulace kontraproduktivní: „Lidé místo poskytování daňových dat si raději koupí šperky bez účtenky, čímž se placení daně zcela vyhnou.“

Zlato od pašeráků

Od července byla v Indii zvýšena daň z prodeje zlata (obdoba naší spotřební daně) z 1,2 na 3 procenta. K tomu je třeba započítat i dovozní daň, která u zlata činí 10 %. Proto šperkaři raději kupují zlato od pašeráků za diskontní ceny bez daně a pak ho po zpracování prodávají mimo legální evidenci. V Indii poměrně běžná a vítaná praxe.

Podle indického serveru Manorama platí v Indii daň z příjmu pouhá čtyři procenta obyvatel. Ti, kdo obcházejí platbu daní, proto raději ukládají svůj majetek do zlata, než do finanční hotovosti, a zlato je často používáno místo peněz jako vysoce likvidní měna.

(rek)

Další z kategorie Zlato